Trwa ładowanie...

Jedyny żywy Gałczyński

Jedyny żywy GałczyńskiŹródło: Inne
d3qyipp
d3qyipp

Polskie Radio wydało płytę niezwykłą!
_**Gałczyński mówi swoje wiersze**_ to - jak pisze córka poety, Kira - jedyny żywy zachowany Gałczyński.

Na nośniku CD utrwalono oprócz głosu poety głosy krakowskich noblistów: Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza. Nie przez przypadek jednak teraz właśnie zajęto się nagraniami twórcy "Zaczarowanej dorożki". Rok 2003 to przecież Rok Gałczyńskiego i jednocześnie rok 50-lecia śmierci poety.

W grudniu 1950 roku redaktor Jerzy Kierst zaprosił do warszawskiego studia Polskiego Radia Gałczyńskiego. Wspólnie nagrali m.in. Mariensztackie szaleństwo, Warszawskich dorożkarzy, Rozmowę przy choince i wspomnianą już Zaczarowaną dorożkę.

Druga sesja odbyła się natomiast w lutym 1952 roku. Oprócz przewidzianych w programie słuchowiska wierszy - Przez świat idące wołanie, Piosenka o Wicie Stwoszu, Sanie, Wielkanoc Jana Sebastiana Bacha - Gałczyński przeczytał wówczas, na własną prośbę, poemat Niobe.

Radiowa premiera tego blisko półgodzinnego nagrania, opatrzonego obszernym wstępem autora, odbyła się już po śmierci poety w grudniu 1953 roku.

d3qyipp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qyipp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj