Trwa ładowanie...

Jean Hatzfeld pierwszym laureatem nagrody im. Kapuścińskiego

Jean Hatzfeld pierwszym laureatem nagrody im. Kapuścińskiego

Jean Hatzfeld pierwszym laureatem nagrody im. KapuścińskiegoŹródło: Książki WP
d1vzcyb
d1vzcyb

* Jean Hatzfeld - autor książki Strategia antylop - został pierwszym laureatem Nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. *
- To książka o trudnym pojednaniu po krwawej wojnie domowej w Ruandzie - powiedziała przewodnicząca jury nagrody, Małgorzata Szejnert .

Strategia antylop to trzecia książka Hatzfelda dotycząca rwandyjskiej wojny domowej, podczas której w 1994 roku z rąk Hutu zginęło ponad milion przedstawicieli ruandyjskiej mniejszości - Tutsich; zabójcy i ofiary przed rzezią byli często sąsiadami.

W dwóch pierwszych, nieprzetłumaczonych na polski książkach, Dans le nu de la vie. Recits des marais rwandais oraz Une saison de machettes - autor udziela głosu zabójcom i ich ofiarom, odsłaniając przed czytelnikiem świat pełen niewyobrażalnego okrucieństwa. Opisuje historie mieszkańców konkretnej wioski - Nyamata. Jej mieszkańcy dwanaście lat po ludobójstwie próbują opisać, jak teraz wygląda ich życie.

W Strategii antylop Hatzfeld wraca do Ruandy, by raz jeszcze porozmawiać z przedstawicielami obu stron, po tym jak część Hutu została wypuszczona z więzienia lub wróciła z wygnania w Kongu. Tutsi muszą na nowo przyjąć ich jako sąsiadów.

d1vzcyb

- Jak radzą sobie z pojednaniem? Czy możliwe jest prawdziwe przebaczenie? Czy pojednanie oznacza zdradę wobec ofiar zbrodni? To niektóre pytania, jakie stawia Hatzfeld. W przyjętej przez siebie konwencji mininarracji jest wierny swoim informatorom - sprawia, że niemal widzimy ich twarze, słyszymy ich głosy, poznajemy sposób formułowania myśli - mówiła przewodnicząca jury, Małgorzata Szejnert .

Jean Hatzfeld odebrał w niedzielny wieczór czek na 50 tys. zł, a 15 tys.zł dostał tłumacz – Jacek Griszczak.

Ustanowione przez miasto stołeczne Warszawa oraz „Gazetę Wyborczą” wyróżnienie ma na celu nagrodzenie najlepszych opublikowanych w danym roku książek reporterskich oraz autorów ich przekładów. Jury pod przewodnictwem dziennikarki i pisarki Małgorzaty Szejnert (zasiedli w nim: antropolog kultury Joanna Bator , pisarka i krytyk literacki Iwona Smolka , reżyser i scenarzysta Maciej Drygas oraz szwedzki tłumacz literatury polskiej, slawista i romanista Anders Bodegard) wybierali w tym roku spośród 50 nadesłanych książek 38 autorów polskich i 12 zagranicznych.

Laureat nagrody - Jean Hatzfeld (ur. 1949) - przez wiele lat był korespondentem „Liberation”. Opisywał powstanie „Solidarności” w Polsce, upadek muru berlińskiego i reżimu Ceauescu. Trzy lata spędził w byłej Jugosławii, został ranny podczas ostrzału Sarajewa. W 1994 r. wyruszył do Ruandy. Za Strategię antylop otrzymał w 2007 r. Prix Medicis.

Jacek Giszczak (ur. 1956) ukończył filologię polską na KUL i literaturę na Sorbonie. W ostatnich latach specjalizuje się w przekładach z czarnej literatury frankofońskiej takich pisarzy jak Ken Bugul, Dany Laferriere czy Lyonel Trouillot.

Książka Strategia antylop ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne.

d1vzcyb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vzcyb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj