Trwa ładowanie...

Jarzębski: prof. Jan Błoński zadziwiał wszechstronnością

Jarzębski: prof. Jan Błoński zadziwiał wszechstronnościąŹródło: Inne
d1iy6ej
d1iy6ej

Profesor Jan Błoński był osobą niezwykle wszechstronną; skala jego zainteresowań była ogromna, to godne podziwu - ocenił krytyk i historyk literacki, prof. Jerzy Jarzębski .

Jerzy Jarzębski był uczniem Jana Błońskiego . "Do końca życia będę się uważał za jego dłużnika" - powiedział Jarzębski .

- Był jednym z najwybitniejszych krytyków literackich, to oczywiste. Godne podziwu jest jednak to, że prof. Błoński był osobą niesłychanie wszechstronną, a skala jego zainteresowań była ogromna - mówił Jarzębski .

- Najważniejsze w postaci Błońskiego jest chyba to, że był on wybitnym interpretatorem Witolda Gombrowicza , Czesława Miłosza , Sławomira Mrożka , Witkacego . Te największe nazwiska pisarzy XX wieku, to nazwiska, które interesowały Błońskiego najbardziej - ocenił prof. Jarzębski .

d1iy6ej

Zwrócił on też uwagę, że Błoński był m.in. jurorem konkursów literackich, m.in. Nagrody Kościelskich.

- Umiał wybierać pisarzy, którzy potem robili dużą karierę, miał niezawodny zmysł rozpoznawania wartości w literaturze - ocenił Jarzębski, dodając, że namaszczeni przez Błońskiego pisarze z reguły zbierali dalsze laury.

- W tym gronie znaleźli się m.in. Paweł Huelle , Andrzej Stasiuk , Olga Tokarczuk , Marcin Świetlicki - to pisarze, którzy otrzymali Nagrodę Kościelskich, kiedy Błoński był jej jednym z najważniejszych jurorów - podkreślił Jarzębski .

W jego opinii prof. Błoński był "niezapomnianym, znakomitym pedagogiem".

d1iy6ej

- Błoński był legendą za życia; jego słynny śmiech i sposób bycia, swobodnego zachowania się na swoich wykładach, umiejętność trafnego ukazywania procesów literackich - to wszystko składało się na to, że wykłady prof. Błońskiego były oblegane, chodziło na nie mnóstwo ludzi i chyba każdy, kto na nich bywał, pamięta je do dziś - wspominał Jarzębski .

Podkreślił, że prof. Błoński ważną rolę odegrał również jako m.in. kierownik literacki Starego Teatru w Krakowie i że był inspiratorem dialogu polsko-żydowskiego.

- Podejmował się ogromnej liczby zagadnień i przedsięwzięć; aż trudno uwierzyć, że jeden człowiek był w stanie to unieść - ocenił prof. Jarzębski .

d1iy6ej
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1iy6ej