Trwa ładowanie...

Japońskie podręczniki jednak nie będą unikać niewygodnej prawdy

Japońskie podręczniki jednak nie będą unikać niewygodnej prawdyŹródło: Inne
d1pp2af
d1pp2af

Japońscy wydawcy podręczników historii przywrócą wzmiankę o roli, jaką odegrała armia cesarska w zbiorowych samobójstwach popełnianych przez cywilów na Okinawie pod koniec II wojny światowej - zapowiedziała telewizja publiczna NHK.

W marcu poprzedni minister edukacji wydał wydawnictwom polecenie, by usunęły z podręczników na rok szkolny 2008-2009 wszelką wzmiankę o związku armii japońskiej z samobójstwami, popełnianymi w 1945 roku przez cywilów po bitwie z wojskami amerykańskimi o Okinawę na południu Japonii.

Decyzja ta wywołała falę protestów na wyspie. W ubiegłą sobotę na Okinawie protestowało aż 110 tys. osób i była to największa demonstracja, od kiedy wyspa ta została w 1972 roku zwrócona Japonii po wielu latach amerykańskiej okupacji.

d1pp2af

Gubernator Okinawy Hirozaku Nakaima osobiście przybył w środę do Tokio, by zażądać od nowego ministra edukacji w rządzie Yasuo Fukudy przywrócenia do podręczników informacji o prawdzie historycznej.

Według osób, które przeżyły bitwę o Okinawę, w obliczu amerykańskiej inwazji japońska armia rozdawała cywilom granaty i nakłaniała ich do samobójstwa, strasząc niezwykłą brutalnością amerykańskich żołnierzy.

Szacuje się, że na Okinawie około 500 Japończyków popełniło samobójstwo w obawie przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Na pobliskich wyspach Kerama życie odebrało sobie kolejne 700 osób. Wydarzenia te są przez większość historyków uważane za dobrze udokumentowane, jednak w ostatnich latach konserwatywny rząd, dążący do złagodzenia krytycznego stosunku Japończyków do własnej przeszłości, usiłował usunąć z podręczników historii wzmianki o tym epizodzie.

Bitwa o Okinawę trwała od końca marca do 22 czerwca 1945 roku. W walkach zginęło 12520 żołnierzy amerykańskich i 190 tys. Japończyków, z czego połowę stanowili cywile. Okrucieństw na miejscowej ludności dopuszczali się również żołnierze japońscy. Była to ostatnia, a zarazem największa i jedna z najbardziej krwawych bitew II wojny światowej na Pacyfiku.

d1pp2af
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pp2af

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj