Janusz Kukuła: audiobooki "Wiedźmina" to zupełnie nowy gatunek
"Wiedźmin" to już nie tylko książka i gra komputerowa, ale także audiobooki. "To zupełnie nowy gatunek, połączenie słuchowiska i książki czytanej" - powiedział reżyser Janusz Kukuła. We wtorek w warszawskim Traffic Clubie odbyło się spotkanie z twórcami nagrań.
Wiedźmin - literacki bohater stworzony przez Andrzeja Sapkowskiego to jeden z największych ambasadorów polskiej literatury fantasy na świecie. Po wielkim sukcesie sagi książek oraz gier komputerowych - przyszła pora na książkę czytaną.
Reżyserem audiobooków dwóch pierwszych zbiorów opowiadań będących wstępem do "Sagi o Wiedźminie" - "Ostatnie życzenie" i "Miecz przeznaczeniaprzeznaczenia" - jest Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
"Przed przystąpieniem do pracy musieliśmy podjąć szereg strategicznych decyzji. Zastanawialiśmy się np. czy dokonywać adaptacji utworu bez elementów narracyjnych i tylko z udziałem postaci odgrywających swoje role? Wiedźmin to opowiadania, które mają ogromną rzeszę miłośników. Pozbawianie ich pełni przekazu autorskiego Andrzeja Sapkowskiego było w mojej ocenie zbyt dużą ingerencją w tekst. Chcieliśmy dać czytelnikom pełny obraz twórczości Sapkowskiego. Stąd pełna narracja, pełne role. * Stworzyliśmy zupełnie nowy gatunek - nie można tego nazywać audiobookiem, nie można tego nazwać słuchowiskiem - połączenie obu dało bardzo interesujące efekty.*Jeszcze wymyślę nazwę na określenie tej twórczości" - powiedział PAP Life Janusz Kukuła.
W przedsięwzięciu, które miało swą premierę w listopadzie 2011 r., udział wzięło ponad 60 gwiazd polskiej sceny, m.in. Krzysztof Banaszyk, Anna Dereszowska, Sławomir Pacek i Kaziemierz Kaczor. Narratorem całości został Krzysztof Gosztyła.
We wtorek aktorzy spotkali się z fanami i opowiedzieli o pracy przy audiobookach.
"Wiedźmin jest na pewno inspirujący. To postać mroczna, niejednoznaczna, mająca swoje tajemnice i grzeszki. I mam nadzieję, że mi też udało się dotknąć tej tajemnicy. Od siebie dałem Wiedźminowi wewnętrzne rozdarcie. Próbowałem pokazać jego walkę i szukanie między dobrem a złem. Starałem się sobie wyobrazić takie bycie na krawędzi" - powiedział PAP Life odgrywający wiedźmina Geralta aktor Krzysztof Banaszyk.
W towarzyszkę głównego bohatera, czarodziejkę Yennefer wcieliła się Anna Dereszowska.
"Większość osób zna Yennefer, ponieważ Wiedźmin to jedna z najbardziej poczytnych polskich książek. To dla mnie ogromne wyróżnienie. Ta postać jest bardzo ciekawa do zagrania. Jednak sprostanie oczekiwaniom czytelników i widzów jest dużym wyzwaniem i mam nadzieję, że mi się udało. Nie był to mój pierwszy kontakt z Wiedźminem - czytałam go pod koniec liceum, w okresie chyba największej popularności Sapkowskiego" - powiedziała PAP Life Anna Dereszowska.
"Zachęcony udziałem w nagraniu Wiedźmina sięgnąłem także po inne tytuły Andrzeja Sapkowskiego, m.in. powieść Narrenturm. Sapkowski jest fantastycznym pisarzem. W ogóle obrodzili nam pisarze fantastyki. Warto wspomnieć także Andrzeja Pilipiuka i Andrzeja Ziemiańskiego" - powiedział PAP Life Kazimierz Kaczor - odtwórca roli wójta Caldemeyn.
"Moim celem było zaproponowanie nieco innej, niż tradycyjna formy audiobooka. Dlatego zdecydowałem, że będzie ona czytana wielogłosowo. Ostatecznie, przy naszym wydawnictwie pracowało ok. 60 aktorów, ale osią, spajającą całość jest narracja Krzysztofa Gosztyły" - powiedział Błażej Kukla, prezes Fonopolis, wydawcy audibooków.
Według niego, w czasie produkcji najtrudniejsze było dodanie efektów dźwiękowych.
"W audiobooku nie ma ilustracji, trzeba wszystko opowiedzieć dźwiękiem. Dlatego np. do stworzenia dźwięku wydawanego przez strzygę z opowiadania Wiedźmin użyliśmy dźwięków wydawanych przez delfina, słonia, torpedę i wystrzału armatniego" - dodał Kukla.
Atrakcją wtorkowego spotkania z twórcami audiobooków z serii o Wiedźminie był konkurs "Zostań głosem Wiedźmina!". Między godziną 19 a 21 każda chętna osoba mogła spróbować swoich sił aktorskich i popisać się umiejętnościami naśladowania głosów. Jury, w skład którego weszli aktorzy i reżyser, wyłoniło czwórkę zwycięzców: Olgę Kalicką, Jagodę Jędrzejewską, Michała Felusia i Alana Szczepańczyka.
W nagrodę wezmą oni, obok profesjonalnych aktorów, udział w nagrywaniu audiobooka kolejnego bestsellera Andrzeja Sapkowskiego - "Bożych bojowników".