Prestiżowe wyróżnienie im. Józefa Mackiewicza promuje literaturę trudną i idącą pod prąd.
Rozstrzygnięcie nastąpi w najbliższą sobotę, 11 listopada, w Domu Literatury w Warszawie. Murowanym faworytem wydaje się Janusz Krasiński . Nominowane zostały następujące książki: Jarosława Abramowa Lwy STS-u (Rosner & Wspólnicy), Wiesława Budzyńskiego Miasto Schulza (Prószyński i S-ka), Krzysztofa Dybciaka Trudne spotkanie. Literatura polska XX wieku wobec religii ( Arcana), Dariusza Gawina Polska - wieczny romans (Dante), Dariusza Karłowicza Sokrates i inni święci (Fronda), Janusza Krasińskiego Przed agonią ( Arcana), Krzysztofa Masłonia Żydzi, Sowieci i my (Prószyński i S-ka), Zbigniewa Mentzla Wszystkie języki świata (Znak), Wiktora Poliszczuka Gorzka prawda (Antyk), Joanny Siedleckiej Obława (Prószyński i S-ka), Wojciecha Wencla Imago mundi (Fronda). Za trzy pierwsze tomy swego monumentalnego, autobiograficznego cyklu powieściowego ( Na stracenie , Twarzą do ściany , Niemoc ) Janusz Krasiński otrzymał już w 2000 roku Nagrodę im. Andrzeja Kijowskiego. Teraz, po wydaniu Przed agonią, jego trylogia stała się tetralogią i autor, prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, ma ogromną szansę na kolejne prestiżowe wyróżnienie. Nagrodę honorującą zarówno dzieło, jak i osobę jego twórcy, który sam był ofiarą dwóch zbrodniczych systemów: nazizmu i komunizmu, a swego powieściowego bohatera Szymona Bolestę obdarzył własną biografią.
Fundatorami nagrody, której patronuje autor Drogi donikąd, są prywatni przedsiębiorcy Jan Michał Małek z Kalifornii i Zbigniew Zarywski z Tarnowa, a przyznaje ją kapituła pod przewodnictwem pisarza Marka Nowakowskiego. W jej skład, po rezygnacji Kazimierza Orłosia z prac kolegium jurorów, wchodzą obecnie: córka Józefa Mackiewicza - Halina Mackiewicz, Elżbieta Morawiec, Tomasz Burek, Jan Michał Małek, Stanisław Michalkiewicz, Andrzej Nowak, Włodzimierz Odojewski, Jacek Trznadel, Maciej Urbanowski, Zbigniew Zarywski i Rafał Ziemkiewicz. Nagroda honoruje literaturę, która potrafi mówić prawdy trudne i niewygodne, iść pod prąd obiegowym sądom i opiniom. A przy tym przypomina dzieło życia i twórczości Józefa Mackiewicza, jednego z najwybitniejszych prozaików polskich XX stulecia, wciąż obecnego w świadomości współczesnych Polaków nie w takim stopniu, na jaki zasługuje.
Nagroda im. Józefa Mackiewicza przyznana zostanie po raz piąty. Dotychczas otrzymali ją: Ewa i Władysław Siemaszkowie za _Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939 - 1945_ (von boroviecky), Marek Jan Chodakiewicz za _Ejszyszki_ (Fronda), Wojciech Albiński za _Kalahari_ (Twój Styl) i Eustachy Rylski za _Człowieka w cieniu_ (Świat Książki).
Laureat tegorocznej Nagrody im. Józefa Mackiewicza będzie uhonorowany 8 tys. dolarów oraz złotym medalem z wizerunkiem Józefa Mackiewicza i jego zdaniem: "Jedynie prawda jest ciekawa". Przyznane zostaną również dwa wyróżnienia po 3 tys. zł.