Nawet Jane Austen miałaby dzisiaj problemy z przebiciem się i znalezieniem wydawcy - oznajmił brytyjski pisarz, David Lassman.
David Lassman do 18 wydawnictw rozesłał wybrane rozdziały z powieści Jane Austen , zmieniając tylko tytuły i imiona bohaterów. Sam zaś podpisał się jako ich autor, używając nazwiska Alison Laydee, wymyślonego na wzór wczesnego pseudonimu Austen - A Lady.
17 wydawców albo odrzuciło, albo zignorowało starania Lassmana.
Tylko jeden zauważył podobieństwo nadesłanych materiałów do twórczości słynnej angielskiej powieściopisarki. Radził Lassmanowi nie naśladować tak dokładnie Dumy i uprzedzenia - jednej z najbardziej znanych książek Austen .
Lassman, który zdecydował się na ten eksperyment w ramach starań o publikację własnej powieści, powiedział mediom: „Bardzo trudno dziś o przyjęcie do druku, jeśli nie ma się wpierw własnego agenta. Nie miałem jednak pojęcia, że poczciwa stara Jane byłaby na taką skalę odrzucana”.
Jane Austen (1775-1817), autorkę powieści z życia ziemiaństwa, wyróżniała celna obserwacja i kunszt narracji ( Rozważna i romantyczna , Emma , Mansfield Park , Duma i uprzedzenie ). Reputacją dobrej pisarki cieszyła się już za życia.