Trwa ładowanie...
czytelnictwo
26 maja 2010, 12:58

Jaki VAT po 2010 roku?

Koniec zerowej stawki VAT na książki oznacza spadek czytelnictwa, podwyżki cen i problemy mniejszych firm, ostrzegają wydawcy - o informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jaki VAT po 2010 roku?Źródło: Thinkstock
d2bl827
d2bl827

Koniec zerowej stawki VAT na książki oznacza spadek czytelnictwa, podwyżki cen i problemy mniejszych firm, ostrzegają wydawcy - o informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

- Dla polskiej kultury to kwestia priorytetowa - twierdzi Piotr Dobrołęcki z Polskiej Izby Książki.

Rezygnacja z ulgowego traktowania książek i pism specjalistycznych może mieć fatalne konsekwencje.

- To może być pretekst do podwyżek cen książek, ale też olbrzymi biurokratyczno-administracyjny problem dla małych wydawców - mówi Dobrołęcki.

Na razie wydawcom udało się przekonać do swoich racji Ministerstwo Kultury i resort finansów. Pozostaje im najtrudniejsza kwestia - przekonanie urzędników unijnych. Na tym szczeblu będą bowiem zapadać decyzje. Ministerstwo Finansów zwróciło się do Komisji Europejskiej z prośbą o przygotowanie rozwiązań prawnych, które umożliwiłyby przedłużenie stosowania zerowej stawki VAT na książki. Cytowana przez dziennik Magdalena Kobos, rzeczniczka ministerstwa finansów stwierdziła, że resort nie otrzymał do tej pory żadnej odpowiedzi od Komisji Europejskiej.

d2bl827
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bl827

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj