Trwa ładowanie...
d1l1wlh
wydarzenia
23 kwietnia 2010, 13:20

Jaki był 2002 rok

Jaki był 2002 rok

d1l1wlh
d1l1wlh

Styczeń 2002

Nagroda Literacka Whitbreada - Książka dla dzieci Philipa Pullmana pt. Bursztynowa luneta pierwszy raz w historii uhonorowana główną nagrodą - Książką Roku 2001.
Amazon.com liderem wśród sklepów internetowych - sklep zwiększył ofertę i zyski w ostatnim kwartale 2001 roku o ok. 5%.

54-letni Stephen King, autor ok. 40 bestsellerów ogłasza, że przechodzi z dniem 30 stycznia 2001 na literacką emeryturę. Deklaruje wydać jeszcze 5 przygotowanych wcześniej książek oraz przygotować serial dla TV (kontynuację Królestwa Larsa von Triera).
Luty 2002

"Idąc rakiem" Güntera Grassa, bestsellerem w Niemczech. Jednorazowy nakład 400 tys. egzemplarzy rozchodzi się w ciągu tygodnia.
Lars Saabye Christiansen, wybrany najlepszym pisarzem skandynawskim w roku 2001 za książkę "Halvbroren" (Pół-bracia),
George Orwell obok Harry'ego Pottera na indeksie ksiąg zakazanych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

d1l1wlh

W wieku 94 zmarła Astrid Lindgren, najpopularniejsza, wręcz kultowa autorka książek dla dzieci tj. Dzieci z Bullerbyn, Pippi Pończoszanka, Karlsson z dachu i wiele innych.
Marzec 2002

Rząd Szwecji ustanowił nagrodę im. Astrid Lindgren - dla instytucji promujących literaturę dziecięcą i autorów książek dla dzieci z całego świata. Wartość nagrody to 5 mln koron.

Przyznano British Book Awards. Zwyciężyła książka Pamelli Stephenson Billy - biografia aktora komediowego Billy'ego Connella. Jeszcze przed ogłoszeniem nagrody sprzedano ponad 400 tys. egzemplarzy. W kategorii literatury dla dzieci nagrodzono Eoina Colfera za Artemis Fowl.
Kwiecień 2002

W rocznicę śmierci H.Ch. Andersena (2 kwietnia) obchodzono Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej. Gospodarzem obchodów była tym razem Austria.
8 kwietnia rozdano nagrody Pulitzera przyznawane od 1917 r. W kategorii powieści zwyciężył Richard Russo za "Empire falls". Za tomik poezji pt. "Practical Gods" nagrodę otrzymał Carl Dennis. W kategorii dramatu Suzan Lori-Parks za "Topdog - Underdog".
23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym dniu w Polsce trwała akcja Czytajmy razem, w bibliotekach odbywały się imprezy promujące czytelnictwo. Dzień Książki początkowo świętowano w Hiszpanii pod nazwą "Książka i Róża". Od 1990 r. za sprawą UNESCO ma on charakter międzynarodowy.

d1l1wlh

Wrocławska poetka Urszula Kozioł otrzymała niemiecką nagrodę literacką im. Eichendorffa jako pierwsza autorka zagraniczna.
Maj 2002

Tłumaczka Esther Kinsky i Olga Tokarczuk otrzymały wspólnie nagrodę Berlin jako pomost za książkę za "Dom dzienny, dom nocny".
Fundacja Noblowska oraz Norweski Klub Czytelniczy, ogłosiły 100 pozycji Biblioteki Powszechnej. Książką wszechczasów okrzyknięto Don Kichota Cervantesa.
Amerykański dramaturg Artur Miller został wyróżniony hiszpańską nagrodą Księcia Asturii w dziedzinie literatury.

Poeta polski Adam Zagajewski uhonorowany nagrodą literacką im. Konrada Adenauera.
Czerwiec 2002

d1l1wlh

Śmierć krytyka - najnowsza powieść niemieckiego pisarza Martina Walsera wywołała największy od lat skandal. Prototypem jej bohatera jest słynny "papież" krytyki - Marcel Reich-Ranicki,
Umberto Eco, otrzymał w Paryżu nagrodę Prix Mediriterrane (Nagrodę Śródziemnomorską) za powieść "Baudolino".

Opublikowano wyniki badań, z których wynika, że swoim dzieciom najchętniej książki czytają Brytyjczycy - 90% czyta dziecku przed snem. Z pewnością miało na to wpływ pojawienie się serii przygód Harry'ego Pottera.
Lipiec 2002

Długoletni Dyrektor Frankfurckich Targów Książki - Lorenz Rudolf, odwołany ze stanowiska przez Radę Nadzorczą AuM Gmbh, która jest spółką Związku Niemieckich Księgarzy.
Międzynarodowa sonda na temat czytelnictwa przyniosła niewesołe wyniki. Najmniej w Europie czytają Grecy i Portugalczycy, najwięcej Anglicy, Czesi, Francuzi, Niemcy, Włosi i Szwajcarzy.

d1l1wlh

Paulo Coelho przyjęty w poczet członków Akademii Brazylijskiej. Dotychczas na całym świcie sprzedano ponad 40 mln jego książek. Coelho jest najbardziej znanym pisarzem brazylijskim na świecie.
Sierpień 2002

W San Jose w Kalifornii, rozpoczął się 60., jubileuszowy światowy zjazd miłośników fantastyki - WorldCon 2002. Uczestniczyło w nim ponad 5 tys. osób z 26 krajów, w tym ok. 150 pisarzy.
Marcel Reich-Ranicki otrzymał Nagrodę Goethego w wys. 50 tys. euro za wkład w rozbudzenie zainteresowania literaturą w Niemczech.
Popularny na całym świecie pisarz brytyjski Jeffrey Archer, odsiadujący wyrok za krzywoprzysięstwo podpisał w więzieniu kontrakt na 10 mln funtów. W zamian za to honorarium Archer zobowiązał się do napisania dwóch powieści i zbioru opowiadań dla wydawnictwa Harper Collins.

Obchody Światowego Dnia Książki w Wielkiej Brytanii okazją do kampanii reklamowej książek dla dorosłych. Księgarze i bibliotekarze na Wyspach wybiorą w sondażu najlepszą książkę opisującą życie w Zjednoczonym Królestwie - Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.
Wrzesień 2002

d1l1wlh

Powieść Neila Gaimana Amerykańscy bogowie, która w maju ukazała się w Polsce, zdobyła nagrodę HUGO 2002 w kategorii Najlepsza powieść fantasy.
Międzynarodowe Targi Książki w Moskwie - tłok na polskim stoisku. Z czytelnikami spotkali się m.in. Joanna Chmielewska i Katarzyna Grochola, Ryszard Kapuściński.

Dimitri Jemetz opublikował rosyjską wersję Harry'ego Pottera. Jej bohaterka, niejaka Tania Grotter uczęszcza na co dzień do szkoły czarownic i gra na czarodziejskim instrumencie. Wydawca, Joanne Rowling i jej agent zapowiedzieli, że sprawa znajdzie swój finał w sądzie. Jemetz twierdzi, że książka to nie plagiat, tylko jego własny, oryginalny pomysł na parodię Pottera.
Październik 2002

6 października Literacką Nagrodę NIKE otrzymała wydana nakładem Społecznego Instytutu Wydawniczego ZNAK książka Joanny Olczak-Ronikier "W ogrodzie pamięci". Ten zbiór wspomnień to najbardziej osobista książka pisarki - saga jej rodziny ukazująca proces rodzenia się polskiej inteligencji żydowskiego pochodzenia. W uzasadnieniu werdyktu, przewodnicząca jury, profesor Maria Janion nazwała tę niezwykłą opowieść o losach kilku pokoleń zasymilowanej żydowskiej inteligencji dokumentalną powieścią-rzeką, która wskrzesiła zarzucony (we współczesnej literaturze polskiej) gatunek literacki.
Otwarto w Rotterdamie wielką retrospektywną wystawę Ilustrowanych książek dla Dzieci z całego świata. Zorganizowała ją Narodowa Biblioteka Królestwa Holandii i Niemiecka Książnica Narodowa. Wystawa będzie czynna od 2.10.2002 do 05.01.2003.
Pokojową nagrodę Niemieckich Księgarzy za 2002 rok otrzymał nigeryjski pisarz Chinua Acheba. Jest on uważany za ojca współczesnej literatury afrykańskiej.
Imre Kertesz został laureatem Literackiej Nagrody Nobla za 2002 rok, szczególnie za Los utracony, który pisarz rozbudował do wielkości trylogii.
9 października rozpoczęły się 54. Międzynarodowe Targi Książki we Frankfurcie. Gościem honorowym tegorocznych Targów była Litwa.
W egipskiej Aleksandrii, otwarto nową bibliotekę nawiązująca do tradycji najsłynniejszego księgozbioru w historii - Biblioteki Aleksandryjskiej. Budowa trwała 12 lat i pochłonęła 200 mln $. W projekcie partycypowało 12 krajów, które wyłożyły połowę tej kwoty.
Booker MAN Prize otrzymał 39 letni Kanadyjczyk Yann Martel za "Life of Pi". Bohaterem książki jest chłopiec ratujący się z morskiej katastrofy i kontynuujący podróż w szalupie z tygrysem o imieniu Richard Parker.

d1l1wlh

Jury Nagrody Goncourtów, najbardziej prestiżowej nagrody literackiej we Francji, zdecydowało uhonorować w tym roku Pascala Quignarda za książkę Les ombres errantes.
Listopad 2002

Dziesięć książek znanego pisarza brazylijskiego Paulo Coelho jest dostępnych bezpłatnie w Internecie w formacie pdf, m.in. powieści Alchemik, Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam oraz Weronika postanawia umrzeć. Dzieła te są jednak dostępne, przynajmniej na razie, tylko w wersji oryginalnej czyli po portugalsku.
Salman Rushdie otrzymuje Londyńską Międzynarodową Nagrodę Literacką. Powieściopisarz został uhonorowany przez kolegów pisarzy prestiżową nagrodą za swoje oddanie i wkład w literaturę międzynarodową.
Włoch Erri de Luca, Amerykanin Philip Roth i Francuzka Chantal Thomas oraz Anna F. Gorreta znaleźli się wśród laureatów francuskich nagród literackich - Prix Médicis i Prix Femina.
Ukazała się nowa powieść Milana Kundery "Ignorancja". Opowiada o dwóch czeskich emigrantach: Irenie mieszkającej w Paryżu i Josefie żyjącym w Danii i ich przykrym deja vu w czasie wycieczki do ojczyzny.
W Londynie ogłoszono listę finalistów nagrody Whitbreada 2002. Na liście nominowanych do nagrody znajdują się po 4 tytuły z każdej kategorii. W kategorii powieść nominowani zostali sami mężczyźni: William Trevor - "The Story of Lucy Gault", Justin Cartwright - "White Lightning", Tim Lott - "Rumours of a Hurricane", Michael Frayn - "Spies". Tak samo jak w przypadku kategorii debiut: Neil Astley - "The End of My Tether", Tariq Goddard - "Homage to a Firing Squad", Hari Kunzru - "The Impressionist" oraz Norman Lebrecht - "The Song of Names". Za to listę pretendujących do nagrody za najlepiej napisaną biografię zdominowały kobiety: Miranda Carter - "Anthony Blunt: His Lives", Brenda Maddox - "Rosalind Franklin: The Dark Lady of DNA", Ysenda Maxtone Graham - "The Real Mrs Miniver", Claire Tomalin - "Samuel Pepys: The Unequalled Self". W kategorii poezja panuje idealne równouprawnienie: David Constantine - "Something for the Ghosts", Paul Farley - "The Ice Age", Ruth Padel - "Voodoo Shop", Sheenagh Pugh - "The Beautiful Lie". W kategorii książka dla dzieci nominowani zostali: Julie Bertagna - "Exodus", Hilary McKay - "Saffy's Angel", Celia Rees - "Sorceress", Philip Reeve - "Mortal Engines". Po raz pierwszy w historii nagrody na liście nominowanych znalazła się para małżeńska (co prawda w dwóch różnych kategoriach) - Claire Tomalin i Michael Frayn.
Światowa premiera Autobiografii Jana Pawła II. Książkę skomponowała Justyna Kiliańczyk z wypowiedzi papieża o jego życiu. Książka powstawała przez wiele lat. Papież zaakceptował ją w całości.
W Nowym Jorku ogłoszono laureatów tegorocznych National Book Award, najbardziej prestiżowej nagrody literackiej w Stanach Zjednoczonych. Laureatem nagrody w dziedzinie prozy została Julia Glass za powieść "Three Junes". Robert Caro został wyróżniony w dziedzinie literatury faktu (za biografię prezydencką "Master of the Senate: The Years of Lyndon Johnson"). W kategorii poezji nagrodę przyznano 87-letniej Ruth Stone za tomik wierszy "In the Next Galaxy". Nancy Farmer została laureatką nagrody w kategorii literatury dla dzieci (za powieść przygodową "The House of the Scorpion"),

Powstaje strona internetowa, na której za darmo każdy może mieć dostęp do ok. 10 tys. książek dla dzieci w wieku od 3 do 13 lat. - www.icdlbooks.org.
Grudzień 2002

Odbyła się uroczystość wprowadzenia do paryskiego Panteonu - miejsca pochówku zasłużonych dla Francji pisarzy, polityków i uczonych - szczątków pisarza Aleksandra Dumasa - ojca. Prochy XIX-wiecznego pisarza (1802-1870) zostały przeniesione do Panteonu w ponad 130 lat po jego śmierci. Pisarz napisał ok. 300 książek, w tym tak słynne jak Trzej Muszkieterowie, Królowa Margot, Hrabia Monte Christo i wiele innych.
The Guardian ujawnił, że Graham Green był przez 40 lat inwigilowany przez FBI - podsłuchiwano jego rozmowy i czytano szczegółowo korespondencję pisarza.
Po napisaniu swojej ostatniej powieści "Trojan Odyssey" Clive Cussler zapowiedział odejście na pisarską emeryturę.
Premier Leszek Miller otworzył Polską Bibliotekę Internetową. Póki co znajduje się tam 130 książek w formie elektronicznej. W przyszłym roku udostępnione zostanie od kilkunastu do 20 tysięcy kolejnych pozycji. PBI działa pod adresem www.pbi.edu.pl.
Joanne Rowling ogłoszono w Wielkiej Brytanii najlepiej zarabiająca kobieta 2002 roku. Zarobiła ok. 48 mln funtów, czyli 77 mln dolarów. Przypomnienie wydarzeń roku 2001

d1l1wlh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l1wlh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj