Trwa ładowanie...
świat
23 kwietnia 2010, 13:29

Jak żyjemy?

Jak żyjemy?Źródło: Inne
d11puq7
d11puq7

Ponad 900 mln osób na świecie, w tym około 600 mln kobiet, nie potrafi czytać i pisać; większość z nich żyje w Azji Południowej oraz w Afryce - podaje raport Funduszu Ludnościowego Narodów Zjednoczonych (UNFPA) _Sytuacja ludności świata 2005_.

Z danych zawartych w raporcie wynika, że wśród osób niepiśmiennych więcej jest kobiet i dziewcząt; w krajach Afryki Środkowej i Południowej ponad połowa dziewcząt nie ma nawet wykształcenia podstawowego, w Azji Południowej - blisko jedna trzecia.

Od czasu Międzynarodowej Konferencji ONZ nt. Zaludnienia i Rozwoju w Kairze (1994) 58 spośród 142 krajów zwiększyło nakłady na edukację, a 14 podjęło działania na rzecz promowania edukacji wśród dziewcząt - podaje raport. Dokument wskazuje na konieczność szerszego dostępu do edukacji kobiet z krajów najuboższych, ograniczenia ubóstwa i szerszego dostępu do ochrony zdrowia, zwłaszcza kobiet w ciąży.

Obecnie z powodu komplikacji związanych z ciążą i porodem co roku umiera na świecie pół miliona kobiet, a ponad 8 mln kobiet ma problemy zdrowotne wynikające z powikłań w czasie ciąży i porodu. 95 proc. zgonów kobiet z powodu tych komplikacji ma miejsce w Azji i Afryce. W Afryce subsaharyjskiej ryzyko śmierci wynosi 1:16, a w najuboższych regionach nawet 1:6. Tymczasem w krajach rozwiniętych jest to 1:2800.

Wśród krajów, którym udało się skutecznie ograniczyć śmiertelność matek, raport wymienia: Bangladesz, Boliwię, Chiny, Kubę, Egipt, Honduras, Indonezję, Jamajkę, Malezję, Sri Lankę, Tajlandię i Tunezję. Zwraca natomiast uwagę, że w wielu krajach rozwijających się kobiety w ciąży są często niedożywione, a od 50 do 70 proc. z nich ma anemię.

d11puq7

Około 68 tys. kobiet umiera z powodu powikłań po usunięciu ciąży (według ubiegłorocznego raportu ONZ rocznie dokonywanych jest 45 mln zabiegów usunięcia ciąży).

Od 600 do 800 tys. osób rocznie pada ofiarami handlu ludźmi; blisko 80 proc. z nich to kobiety i dzieci. Według raportu, około 2 mln dzieci, zwłaszcza dziewczynek, jest wykorzystywanych w tzw. seksbiznesie. Ponadto wiele dziewcząt i kobiet pada ofiarami przemocy seksualnej; w Jamajce, Mali, Tanzanii i Zimbabwe jest to od 20 do 30 proc. dorastających dziewcząt.

W rejonach dotkniętych konfliktami wiele dzieci jest także w armii, m.in. w Liberii (15 tys.), Sierra Leone i w Demokratycznej Republice Konga. Raport podaje, że w latach 90. doszło na świecie do 118 konfliktów; większość z nich to wojny domowe. Z powodu konfliktów do opuszczenia swoich domów zmuszonych zostało 35 mln osób; 28 mln z nich to kobiety i dzieci.

Według szacunków, liczba ludności świata w roku 2050 będzie wynosić 9,1 mld (obecnie 6,5 mld). Największy przyrost nastąpi w pięćdziesięciu najbiedniejszych krajach - liczba ludności zwiększy się tam co najmniej dwukrotnie.

Obecnie na świecie żyje 3 mld ludzi poniżej 25. roku życia; 85 proc. z nich żyje w krajach rozwijających się. 500 mln młodych ludzi żyje za mniej niż dwa dolary dziennie.Według raportu spodziewana średnia długość życia mężczyzn to 63,7 lat, a kobiet - 68,2. W krajach rozwiniętych jest to odpowiednio 72,2 oraz 79,6; a w najmniej rozwiniętych - 50,8 i 52,7.

d11puq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11puq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj