Trwa ładowanie...
d4i1ydt
rasizm
09-02-2017 12:42

Jak ukarać dzieciaki wypisujące rasistowskie hasła? Każąc im przeczytać kilka mądrych książek

Sąd w amerykańskim stanie Wirginia skazał pięciu nastoletnich wandali, którzy zamalowali historyczną szkołę dla czarnoskórych dzieci antysemickimi i rasistowskimi hasłami, na przeczytanie 35 książek i obejrzenie 14 filmów. Na liście znalazły się miedzy innymi „Kolor purpury”, „Zabić drozda” czy „Lincoln” i „Zniewolony”.

d4i1ydt
d4i1ydt

Sąd w amerykańskim stanie Wirginia skazał pięciu nastoletnich wandali, którzy zamalowali historyczną szkołę dla czarnoskórych dzieci antysemickimi i rasistowskimi hasłami, na przeczytanie 35 książek i obejrzenie 14 filmów. Na liście znalazły się miedzy innymi „Kolor purpury”, „Zabić drozda” czy „Lincoln” i „Zniewolony”.

Szkoła, która została zniszczona, to Ashburn Colored School - historyczna placówka, otworzona w 1892 roku. W swoich czasach, niespełna 30 lat po zakończeniu wojny secesyjnej, miała zapewnić czarnoskórym dzieciom dostęp do edukacji. Liczący sobie 16 i 17 lat wandale wymalowali na niej swastyki, dinozaury (!), męskie członki, a także hasła „white power” i „brown power”.

Jednak ani sędzia, ani prokurator występujący w tej sprawie nie uznali, że nastolatki rzeczywiście były rasistami. „Żaden z chłopców nie był wcześniej notowany. Nigdy nie pakowali się w kłopoty. Ich wyczyn nie miał podłoża rasistowskiego. To był tylko głupi wybryk, wynikający z braku zrozumienia dla haseł, którymi się posługiwali” – powiedziała pani prokurator, Alex Rueda. Dlatego wyrok jest dość łagodny i pełni zadanie edukacyjne.

Winowajcy mają przeczytać 35 książek i obejrzeć 14 filmów. Co miesiąc każdy ze skazanych ma przedstawić sądowi raport o przynajmniej trzech książkach z listy i jednym filmie. Skazani muszą też napisać pracę, w której wytłumaczą, jakie znaczenie ma swastyka i symbolika „white power”. Częścią wyroku są także obowiązkowe wizyty w muzeum Holocaustu i historii Ameryki. W tym drugim, mają zobaczyć wystawę poświęconą internowaniu Japończyków przebywających w USA w trakcie II wojny światowej.

Na zdjęciu:zniszczony budynek, kadr z serwisu informacyjnego kanału WUSA*9

(img|715178|center)

Jakie pozycje znalazły się na liście lektur?

M. in.

„Kolor purpury” Alice Walker

„Czarownice z Salem” Arthur Miller

„Słońce też wschodzi” Ernest Hemingway

„Opowieść podręcznej” Margaret Atwood

„Zabić drozda” Harper Lee

„Eichmann w Jerozolimie” Hannah Arendt

„Gwałt nankiński” Iris Chang

„Służące” Kathryn Stockett

d4i1ydt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i1ydt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj