Magazyn „Time” umieścił go na liście stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Telewizja ABC News nadała mu tytuł Człowieka Roku 2007. A wszystko dzięki swemu niezwykłemu wykładowi „Jak spełniłem swoje marzenia z dzieciństwa”.
To miał być zwykły, pożegnalny wykład nieznanego szerzej profesora kończącego pracę na prestiżowym amerykańskim uniwersytecie Carnegie Mellon w Pittsburghu. I pewnie przemówienie śmiertelnie chorego na raka naukowca zapamiętałaby jedynie grupka najwierniejszych studentów, gdyby nie to, że zostało ono umieszczone w internecie. Ostatni wykład pod tytułem „Jak spełniłem swoje marzenia z dzieciństwa” błyskawicznie stał się jednym z najchętniej oglądanych nagrań w serwisie YouTube.
„Okazuj ludziom wdzięczność za to, co dla ciebie zrobili. Kiedy coś spieprzysz, przeproś. Nigdy nie narzekaj, po prostu pracuj jeszcze ciężej. A przede wszystkim nie rezygnuj z dziecięcych marzeń” - mówił profesor, okraszając wykład licznymi dygresjami, wspomnieniami z młodości i dowcipami.
W swoim głęboko poruszającym i pełnym humoru wykładzie opowiadał jak udało mu się spełnić takie marzenia jak: zostać zawodowym graczem futbolu, doświadczyć stanu nieważkości i pracować dla Disneya. Podczas wykładu zwrócił uwagę na to, aby szukać w innych ludziach dobra, ciężko pracować, aby przezwyciężyć trudności i żyć pełnią życia.
„Rzecz nie polega na tym, jak spełnić marzenia. Rzecz polega na tym, jak pokierować swoim życiem. Jeśli zrobicie to w sposób właściwy, karma sama dokona reszty. Wasze marzenia się spełnią” - powiedział Pausch .
Randy Pausch w wieku 46 lat zrealizował większość ze swoich marzeń, i o tym jak je zrealizował jest też jego wykład. Bo pokazał słuchaczom to, co w życiu jest najważniejsze. I to, że czas bezpowrotnie płynie, że możemy łatwo stracić chwile, które się liczą. Pausch zwrócił uwagę wszystkich na to, aby nie zmarnowali swojego życia.
Zachwycona publiczność wielokrotnie przerywała mu wybuchami śmiechu i owacjami.
„Umieram, ale nadal dobrze się bawię i zamierzam cieszyć się życiem do końca dni, jakie mi jeszcze pozostały” - oświadczył Pausch na zakończenie, a sala wręcz eksplodowała oklaskami.
Na nagraniu zamieszczonym na YouTube widać, że wielu studentów ocierało w tym momencie łzy. I tak ruszyła lawina.
Wideo z nagraniem wykładu pojawiło się na niezliczonych stronach w internecie i obejrzały go miliony. W ślad za tym przyszły takie programy jak „Oprah Winfrey Show”, „Dzień Dobry Ameryko” na ABC i głowne wydanie wiadomości „Evening News” w CBS. Wydana w kwietniu tego roku książka Ostatni wykład napisana wspólnie z Jeffem Zaslowem , dziennikarzem The Wall Street Journal stała się bestsellerem, a prawa do jej wydania sprzedano do 16 krajów, w tym również do Polski.
Randy Pausch pozostawił żonę i trójkę dzieci: Chloe, Dylana i Logan. Zmarł 25 lipca tego roku z powodu komplikacji spowodowanych rakiem trzustki. Miał 47 lat.
Książka Ostatni wykład objęta jest medialnym patronatem Wirtualnej Polski.