Trwa ładowanie...

Jak przetrwać w strefie wojny? Ważne porady dla każdego

Wojna na terenie Ukrainy zmienia życie jej mieszkańców nieodwracalnie. Konieczna jest umiejętność odnalezienia się w niewyobrażalnie trudnych warunkach. Jak zadbać o dach nad głową, wodę, ciepło i pożywienie? Podpowiadamy.

Jak przetrwać w strefie zagrożenia?Jak przetrwać w strefie zagrożenia?Źródło: Getty Images, fot: Bulgac
d1qhtpt
d1qhtpt

Na terenie Ukrainy trwa wojna. Rosjanie atakują miasta, mierząc przy tym bezpośrednio w ludność cywilną. Życie w Ukrainie z dnia na dzień zmieniło się nie do poznania. Mieszkańcy atakowanego kraju muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości, w której nawet podstawowe czynności życiowe wymagają ogromnego poświęcenia. Na szczęście nic nie wskazuje na to, że Polska i obywatele polskich miast znajdą się w takiej sytuacji. Jednak podstawy survivalu warto znać tak czy inaczej - mogą się przydać nie tylko w przypadku konfliktu zbrojnego, ale również np. katastrofy spowodowanej przez żywioły.

Największym zagrożeniem dla mieszkańców atakowanych miejsc jest ostrzał artyleryjski. Kafir, były oficer Służby Kontrwywiadu Wojskowego i autor książki "Survival. ABC przetrwania w mieście" wydanej przez wydawnictwo Bellona, jednoznacznie stwierdził, że przed tego typu atakiem jest się najtrudniej bronić i najtrudniej mu zapobiegać. Najbezpieczniej jest w schronach, bunkrach, ale jeśli tych nie ma w okolicy, podstawową zasadą jest zejście z wysokich pięter budynku i ukrycie się na przykład w dobrze wybetonowanych piwnicach.

Zobacz: Ekspert o taktyce Ukrainy i Rosji. "Nie mogą zwyciężyć, więc walą na oślep"

W przypadku ostrzeliwanych miast ważne jest zabezpieczenie okien. Do tego posłużyć może nawet taśma klejąca, dzięki której szyby w razie wybuchu potłuką się i wypadną, ale ich odłamki nie zostaną rozrzucone, co pozwoli zminimalizować ryzyko zranienia się drobnymi odłamkami szkła.

d1qhtpt

Zawczasu warto też przygotować sobie ściągę ze znaczeniem sygnałów alarmowych. Dowiedz się, jak sygnalizowane są poszczególne zagrożenia i zapisz to. Będziesz wiedział, czy spodziewać się ataku bombowego, skażenia czy innego rodzaju zagrożenia - radzi Kafir.

Unikaj samotności, ale nie ufaj każdemu

Jednak bycie pod ostrzałem to najbardziej pesymistyczny scenariusz. Ludzie muszą po prostu zadbać o możliwość przeżycia do końca wojny, która z każdym dniem coraz bardziej utrudnia normalne funkcjonowanie.

Trzeba pamiętać, że najbezpieczniejszy będzie ten cywil, który nie rzuca się w oczy. Warto więc zrezygnować z ubrań o krzykliwych kolorach, a dla własnego bezpieczeństwa przemieszczać się na zewnątrz tylko wtedy, kiedy jest to konieczne, najlepiej przed południem, kiedy jest najspokojniej. Wieczorem i w nocy łatwo wpaść w kłopoty.

Ważne jest, by nie zamykać się na lokalną społeczność. W każdych warunkach łatwiej jest przeżyć w grupie. Dobieraj jednak towarzyszy z rozsądkiem - musicie sobie w pełni ufać. Funkcjonowanie w większej grupie zapewnia większe bezpieczeństwo.

d1qhtpt

Jednocześnie warto zaznaczyć, że przedłużająca się wojna może powodować u niektórych ludzi wzrost bezwzględności i brutalności, dlatego nieznajomych dobrze jest trzymać na dystans - podpowiada autor książki "Survival. ABC przetrwania w mieście".

Zabezpiecz się, póki to możliwe

W trakcie wojny każda godzina może przynieść niespodziewaną zmianę sytuacji. Dlatego konieczne jest skorzystanie z dobrodziejstw cywilizacji tak wcześnie, jak to możliwe. Przede wszystkim warto zabezpieczyć jak największe ilości czystej wody. Zakładając, że posiadasz dach nad głową, to właśnie woda będzie kluczowym czynnikiem pozwalającym na przeżycie.

Jeśli jednak bieżącej wody w kranie już nie ma, konieczne jest stosowanie innych sposobów. Najłatwiej jest korzystać ze studni, tych jednak w mieście nie uświadczysz. Wobec tego konieczne jest zastosowanie ekstremalnych metod. Można zbierać wodę opadową, wystawiając na balkon różne naczynia lub rozwieszając czyste tkaniny (na przykład ręczniki) i wykręcając z nich wodę. Trzeba przy tym pamiętać, że deszczówka nie jest czysta i konieczne jest jej przegotowanie.

O czym trzeba pamiętać?
Warto mieć przy sobie scyzoryk (Photo by Alex Ratson via Getty Images) Alex RatsonFot: ALEX RTSON ARATSON@ME.COM

Ogień - źródło ciepła i światła

Według Kafira zadbanie o źródło ciepła musi być kolejnym po wodzie czynnikiem, którego nie można zaniedbywać. Obecna pogoda jest wciąż nieprzyjazna i łatwo można doprowadzić do wyziębienia. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, zaopatrz się w zapalniczki i zapałki. Warto mieć sporo sprzętu umożliwiającego rozpalenie ognia - nigdy nie wiesz, kiedy ogrzewanie przestanie działać i kiedy będziesz zmuszony do gotowania wody na otwartym ogniu zamiast na kuchence gazowej.

d1qhtpt

Przy ograniczonej ilości ciepła warto gromadzić się w jednym pomieszczeniu. Oczywiście trzeba tu zachować zdrowy rozsądek i jeśli w jednym mieszkaniu przebywa naprawdę dużo ludzi, nie sposób zmieścić się w jednym pokoju. Mimo to trzeba pamiętać o tym, by zużywać jak najmniej paliwa do osiągnięcia komfortu cieplnego. Na noc warto zasłonić okna, dzięki czemu mniej ciepła opuści budynek przez szyby. Osłanianie okien sprzyja ukryciu się przed nieproszonymi gośćmi. Dla pewności zarygluj też drzwi od mieszkania - w nocy ktoś może próbować się włamać, by cię ograbić.

Do ogrzewania się wykorzystać można drewno, węgiel, kartony, papier. Unikać należy tworzyw sztucznych, które emitują duże ilości dymu - ten może zaszkodzić. Ciepło z ognia można akumulować. Do tego celu wykorzystać można cegłówki, które odizolowane od podłoża, na przykład położone na desce, mogą oddawać ciepło przez dłuższy czas po zgaszeniu ognia - podpowiada autor poradnika dotyczącego survivalu.

d1qhtpt

Oprócz powyższych, dla zachowania komfortu cieplnego zadbaj o odpowiednie ubrania. W ciężkich czasach należy stawiać przede wszystkim na praktyczność odzieży, niekoniecznie na jej wygląd. Warto dysponować ciepłą kurtką, butami za kostkę, ciepłymi spodniami z licznymi kieszeniami. Warto zabezpieczyć odpowiednią garderobę tak szybko, jak to możliwe. Nie wiadomo, czy nie będziesz zmuszony uciekać, a wtedy możesz nie mieć czasu na wyciągnięcie z szafy kurtki czy nieużywanych na co dzień butów trekkingowych.

Jeśli o sam ogień chodzi - może on posłużyć też jako źródło światła. Znacznie korzystniej i bezpieczniej będzie jednak zadbać o latarkę i dodatkowe baterie.

Kim są polscy preppersi?

Jedzenie - gromadź zapasy z perspektywą na przyszłość

Jeśli masz już zapas wody, zadbałeś o paliwo, którym się ogrzejesz, woda nie leje ci się na głowę, musisz pomyśleć o pożywieniu. Jeśli to tylko możliwe, kupuj jedzenie, z którego będziesz mógł skorzystać w przyszłości. Nie chodzi tu o wykupienie całego asortymentu. Sam wiesz, ile potrzebujecie ty i twoja rodzina. Kupuj jedzenie na już, ale także jedzenie na zapas.

d1qhtpt

Jakie jedzenie kupować

Kafir wymienia całą listę produktów, w które warto wyposażyć swój domowy magazyn żywności. Wśród nich znajdują się:

·      źródła węglowodanów, takie jak ryż, kasze, makarony, otręby, pieczywo chrupkie, mąka, suchary

·      cukier, miód, sól,

·      olej, oliwa,

·      czekolada, batony energetyczne,

d1qhtpt

·      konserwy, warzywa w puszkach, warzywa w occie, suszone warzywa,

·      kawa, herbata,

·      woda w plastikowych butelkach (mogą one posłużyć jako pojemniki do napełniania wodą zdobytą choćby ze studni).

Jeśli posiadasz zacienione miejsce, warto też zaopatrzyć się w surowe warzywa, takie jak ziemniaki, buraki, czosnek, cebula. Co ważne - jeśli którykolwiek z produktów posiada ślady pleśni, należy go od razu wyrzucić. Ewentualne zatrucie pokarmowe niesie za sobą masę przykrych konsekwencji, a w czasie utrudnionego dostępu do lekarza możesz długo cierpieć z tego powodu.

Zadbaj o swój samochód

Samochód to nie tylko środek transportu. To także urządzenie wyposażone w radio, które może być jedynym źródłem informacji, ale też ogromna prądnica, która pozwoli ci na naładowanie telefonów, tabletów, powerbanków.

Trzeba pamiętać, że podczas wojny przestępcy nie przerywają swojej działalności. Warto zabezpieczyć akumulator przed kradzieżą (na przykład zabierać go ze sobą do domu). Jeśli złodzieje zaczną grasować, możliwe, że będą chcieli spuszczać paliwo z pojazdów. Uprzedź ich - spuść paliwo z baku i zostaw w nim tylko minimalną ilość, która pozwoli ci na odpalenie samochodu w kryzysowej sytuacji.

Zabierz ze sobą także radio i CB radio. Pierwsze z nich będzie dla ciebie źródłem informacji z kraju, drugie pozwoli na komunikowanie się w obrębie dzielnicy. Komunikacja może okazać się kluczem do przetrwania - twierdzi Kafir.

Plecak ucieczkowy

Nawet jeśli obecnie czujesz się bezpiecznie w swoim mieszkaniu, w każdej chwili możesz zostać zmuszony do jego opuszczenia. Przygotuj sobie więc torbę, która pozwoli ci wyruszyć w podróż. Nie może być ona zbyt ciężka, więc o jej wyposażeniu będziesz musiał zadecydować sam, my publikujemy listę, która, zdaniem byłego żołnierza, powinna zapewnić każdemu spokój. Wszystko zależy jednak od sytuacji i warunków, które wokół ciebie panują oraz tego, jak daleka podróż cię czeka.

To warto mieć w plecaku ucieczkowym:

·      dokumenty (w plecaku na stałe można trzymać ich kserokopie),

·      nóż,

·      latarka z bateriami,

·      źródło ognia - zapałki, zapalniczka,

·      gwizdek,

·      śpiwór,

·      rękawice robocze oraz ocieplane,

·      zapas wody w plastikowych butelkach,

·      czysta bielizna,

·      pożywienie - konserwy, batony, czekolada,

·      metalowe kubki,

·      zestaw opatrunkowy,

·      powerbank wraz z telefonem,

·      chusteczki higieniczne, mydło,

·      leki, które przyjmujesz na stałe, tabletki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, leki na biegunkę, na zatwardzenie.

Dbaj o higienę

Na koniec warto dodać, że mimo trwającej wojny, musisz pamiętać o drobnych rzeczach. Myj ręce - wodą z mydłem lub płynem dezynfekującym. Autor książki "Survival. ABC przetrwania w mieście" przypomina, że na dłoniach gromadzi się masa bakterii i wirusów, które mogą powodować choroby żołądka, grypę, a także liczne poważniejsze schorzenia. Aby zminimalizować ryzyko zarażenia się którąś z chorób przenoszonych na brudnych rękach, postaraj się ograniczyć niepotrzebne kontakty z innymi ludźmi.

Artykuł powstał przy wydatnej pomocy byłego oficera Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz wydawnictwa Bellona.

d1qhtpt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d1qhtpt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj