Wierna kopia „Biblii” Jana Gutenberga trafiła w czwartek do zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej. Jedyny w Polsce oryginał tego dzieła jest przechowywany w Pelplinie.
Księga, podarowana dzięki szczodrości prywatnej firmy, będzie przechowywana w Oddziale Starych Druków Biblioteki Jagiellońskiej. Do tej pory krakowska biblioteka posiadała tylko próbne wydruki pojedynczych kart Biblii z drukarni Gutenberga.
„- To dla nas cenny dar, ponieważ wszyscy będą mogli zobaczyć, jak wyglądał oryginał, pierwszy druk, który pojawił się w Europie, jego czcionka i sposób zdobienia” - powiedział dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej Zdzisław Pietrzyk. Dodał, że egzemplarz ten nie będzie objęty tak restrykcyjnymi zasadami udostępniania, jak inne inkunabuły.
Luksusowy reprint Biblii przygotowały Wydawnictwo Diecezji Pelplińskiej Bernardinum oraz Wydawnictwa Unikatowe Geisler i Geisler. Pierwszy egzemplarz księgi, wiernie naśladującej oryginał, trafił do Ojca Świętego. Jeden egzemplarz tego reprintu kosztuje ok. 12 tys. euro.
Pelplińska Biblia Gutenberga jest jednym ze 180-200 egzemplarzy wydrukowanych przez Gutenberga w latach 1452-1455. Do naszych czasów zachowało się 48 dzieł, z czego tylko 20 jest kompletnych. W egzemplarzu pelplińskim brak ostatniej, 317. karty w II tomie oraz dwóch niezadrukowanych kart.
Dekoracją pelplińskiej Biblii są ręcznie malowane dwubarwne czerwono-niebieskie inicjały oraz czerwone nagłówki i śródtytuły. Tylko jeden z inicjałów - w I tomie - został dodatkowo wyzłocony.