Trwa ładowanie...
jacek
23 kwietnia 2010, 13:42

Jacek Pałkiewicz zabiera nas do Kambodży

Jacek Pałkiewicz zabiera nas do KambodżyŹródło: Inne
d32udce
d32udce

*Dziś premiera najnowszej książki Jacka Pałkiewicza _Angkor_. * Jacek Pałkiewicz , członek rzeczywisty Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie, wydał kolejną książkę z serii swoich podróży. Angkor to ilustrowana wspaniałymi fotografiami pozycja, ukazująca pradawną metropolię potężnego imperium Khmerów. Miasto świątyń, przewyższające swoją monumentalnością egipskie piramidy i zabytki Majów, stanowi przedmiot dumy, a zarazem drogocenny klejnot wielowiekowej świetności Kambodży.

Pochłonięte od prawie sześciu wieków przez drapieżną dżunglę zdumiewa niezwykłością. To co robi w Angkorze najmocniejsze wrażenie i pozostaje na zawsze w pamięci przybysza, to upadek okazałości i potęgi, które wciąż jeszcze tchną ze zburzonych kamiennych budowli. Zachwycające piękno harmonijnego połączenia kamiennej architektury z doskonałością przyrody, jest w stanie zauroczyć każdego przybysza.

Federico Mayor, dyrektor generalny UNESCO, w przedmowie do książki Jacka Pałkiewicza , napisał: „Był tam niezliczoną ilość razy. Zauroczony Angkorem i mrocznymi tajemnicami kultury średniowiecznych Khmerów, z wielką pasją i zaangażowaniem pokazuje je światu. Wyraża głęboką troskę przypominając, że przyroda i człowiek naraża na niebezpieczeństwo dzieło swoich poprzedników. Mówi, że jeśli chcemy zachować ten wspaniały pomnik pradawnej cywilizacji dla przyszłych pokoleń, musimy koniecznie o niego zadbać. Publikacja zasłużonego ambasadora jednego z najbardziej niezwykłych zabytków stanowiących wspólne dziedzictwo ludzkości, odgrywa niebagatelną rolę w przybliżeniu Angkoru dla współczesnego społeczeństwa”.

Burzliwe losy Kambodży, długotrwałe konflikty wewnętrzne, genocyd Czerwonych khmerów, inwazja wietnamska, niebezpieczeństwo min i przestępczość kryminalna, do niedawna nie pozwalały na podziwianie cudu archeologicznego, który nigdy nie miał równego sobie na świecie. Dziś jest on największą atrakcją turystyczną Azji Południowowschodniej.

d32udce
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32udce

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj