Trwa ładowanie...
d34mowr

Ja z krematorium Auschwitz. Książka o Henryku Mandelbaumie

d34mowr
d34mowr

Wywiad-rzeka ze zmarłym w ubiegłym roku Henrykiem Mandelbaumem, b. więźniem Auschwitz, członkiem Sonderkommando, czyli specjalnej grupy Żydów, których Niemcy zmuszali do usuwania ciał zgładzonych w komorach gazowych - ukaże się w najbliższych dniach na polskim rynku.

Igor Bartosik, współautor książki, przyjaciel Mandelbauma i zarazem historyk z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, poinformował, że oprócz przybliżenia życia bohatera zamiarem było także naszkicowanie psychologicznego portretu człowieka, którego udziałem było najbardziej mroczne z wojennych doświadczeń.

„Wspomnienia Henryka Mandelbauma mają wyjątkowy walor. Przede wszystkim nie są skażone relacjami wtórnymi. (...) Opiera się on wyłącznie na własnym doświadczeniu, jeśli nie jest czegoś pewien, milczy” - napisali autorzy Igor Bartosik i Adam Wilma we wstępie do książki.

Książka składa się z kilku rozdziałów przybliżających czasy dzieciństwa i młodości Mandelbauma, czas wojenny, uwięzienie w Auschwitz i Sonderkommando, a także czasy powojenne. Autorzy w osobnym rozdziale pozostawili miejsce na przemyślenia Mandelbauma na temat życia, współczesności, wiary, Boga. Zasadniczy zapis rozmów został zarejestrowany w latach 2003-2004.

- Książka ukazuje się dopiero teraz. To było świadome działanie. Gdy Henryk Mandelbaum żył, zastępował tysiąc książek - mówi Bartosik.

d34mowr

Szczególnie dramatyczny rozdział poświęcony jest Auschwitz. Mandelbaum po latach wspominał, że gdy uciekł z transportu ewakuacyjnego w styczniu 1945 roku, nie mógł uwierzyć, że jest wolny, że przeżył.
„W snach powracały przeżycia, których doznałem podczas pobytu w Sonderkommando. A były to przecież przeżycia tak potworne, bowiem czy można wyobrazić sobie niesamowitą scenerię pracy przy stosach z palącymi się ciałami w nocy? Blask od palących się stosów był tak silny, że swobodnie można było czytać gazetę. Z kominów krematoryjnych buchały płomienie na wysokość kilku metrów. Obrazy te kojarzyły mi się z wyobrażeniem piekła” - mówił.

Igor Bartosik powiedział, że książka, która jest już w druku, została napisana bez poważniejszych korekt stylistycznych.
- Chcieliśmy wraz z dziennikarzem Adamem Wilmą oddać sposób myślenia Mandelbauma w jak najbardziej autentyczny sposób - dodał.

Henryk Mandelbaum urodził się w 1922 roku w rodzinie żydowskiej w Olkuszu. Jego rodzice zostali zgładzeni w Auschwitz, do którego on sam trafił w 1944 roku. Otrzymał numer 181970. Brał udział w przygotowaniach do buntu więźniów Sonderkommando. Nie uczestniczył w nim bezpośrednio, dzięki czemu udało mu się uniknąć rozstrzelania. Dotrwał do ewakuacji obozu w styczniu 1945 roku. Uciekł z marszu ewakuacyjnego w okolicach Jastrzębia-Zdroju.

Po wojnie Henryk Mandelbaum do końca dawał świadectwo historii. Był świadkiem w procesie komendanta obozu Rudolfa Hoessa. Podczas wizyty Benedykta XVI w Oświęcimiu, 28 maja 2006 roku, stał w szeregu byłych więźniów.

d34mowr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34mowr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj