Akcja Wiersz w Warszawie, spektakle teatralne i filmy dokumentalne zaplanowano w ramach IV Warszawskiego Festiwalu Poezji im. Zbigniewa Herberta. Festiwal potrwa od 22 do 24 maja.
Tegoroczny Warszawski Festiwal Teatralny im. Zbigniewa Herberta poprzedził wyjazd studyjny śladami Herberta do Włoch. Tygodniowy wyjazd (27 kwietnia-6 maja) związany był z fascynacjami poety włoskim renesansem, opisanymi w tomie esejów Barbarzyńca w ogrodzie . Podczas podróży, w której uczestniczyli studenci i profesorowie wyższych uczelni, powstały zdjęcia do filmu edukacyjnego dla szkół średnich.
– Zależy nam na tym, by dotrzeć do jak największej liczby osób. A ponieważ nie każdy wrażliwy na poezję potrafi się zmobilizować do pójścia chociażby do teatru, stąd pomysł na akcję vlepkową – powiedział dyrektor Festiwalu, Józef Ruszar.
W ramach akcji Wiersz w Warszawie w środkach komunikacji miejskiej pojawi się 8 tys. vlepek (małych samoprzylepnych karteczek) z wierszami poetów uczestniczących w Festiwalu. W tym roku są to: Julia Hartwig , Artur Międzyrzecki i Tadeusz Nowak , poeci przez wiele lat związani ze stolicą.
Twórczość tegorocznych bohaterów Festiwalu zostanie zaprezentowana w stołecznym Teatrze Nowym poprzez oparte na tekstach poetów spektakle „Tak Julio, tak Arturze” (22-23 maja) oraz „Bramy czułości” (24-25 maja) - oba w reż. Renaty Dymnej, a sylwetki twórców będzie można zobaczyć na bezpłatnych pokazach filmów dokumentalnych w Kinie Luna (22-23 maja).
W ramach Festiwalu prowadzone są także działania naukowe, związane z badaniami nad twórczością Zbigniewa Herberta .
Dorobek sesji naukowych publikowany jest następnie w serii Biblioteka Pana Cogito. W tym roku sesja poświęcona jest związkom twórczości poety z filozofią, weźmie w niej udział grupa filologów i filozofów, m.in. Jan Kłoczowski (Papieska Akademia Teologiczna) i Zbigniew Stawrowski (Instytut Myśli ks. Józefa Tischnera)
.
Głównym wydarzeniem tegorocznego Festiwalu poza granicami Warszawy będzie wystawa plenerowa „Zbigniew Herbert. Apostoł w podróży służbowej”, na której zaprezentowane będą fragmenty utworów i rysunki poety oraz odnoszące się do nich obrazy. Wystawę - prezentowaną w Warszawie w ubiegłym roku - będzie można zobaczyć m.in. w Częstochowie (czerwiec) i w Krakowie (lipiec). Będzie prezentowana w miejscach publicznych licznie odwiedzanych, aby dotarła do jak największej liczby odbiorców.
Warszawski Festiwal Poezji im. Zbigniewa Herberta organizowany jest od 2004 roku. Ma dwie odsłony: wiosenną i jesienną. W ramach festiwalu prezentowana jest nie tylko twórczość poetycką, ale realizowane są również projekty naukowe i artystyczne.