Trwa ładowanie...

IV Międzynarodowy Przegląd Ekslibrisu

IV Międzynarodowy Przegląd EkslibrisuŹródło: Inne
d3omiz0
d3omiz0

Ponad 850 prac autorstwa 80 uczestników wpłynęło na IV Międzynarodowy Przegląd Ekslibrisu Drzeworytniczego i Linorytniczego im. Pawła Stellera, rozstrzygnięty w środę w Katowicach.

Prace nadesłano z 16 krajów, m.in. z Argentyny, Japonii, Stanów Zjednoczonych i Rosji. Organizatorem przeglądu jest Biblioteka Śląska w Katowicach.

- Poziom był bardzo zróżnicowany, niektóre prace wzbudzały prawdziwy zachwyt jurorów. Były też ekslibrisy, które zachwycały nie tylko formą i tematyką, ale przede wszystkim myślą, wizyjnością - powiedział dyrektor Biblioteki Śląskiej, członek jury, prof. Jan Malicki.

Pierwsze miejsce zajął Jerzy Jankowski, drugie Egbert Herfurth z Niemiec, a trzecie Michał Książek. Wyróżnienia przypadły artystom z Rumunii i Węgier.

Jerzy Jankowski, nauczyciel plastyki spod Jarosławia, grafikę uprawia od 20 lat. - Swoje ekslibrisy dedykuję głównie polskim pisarzom współczesnym, choć czasem nie czytam nawet ich książek. Chciałbym ich upamiętnić, utrwalić, może nawet się przy nich ogrzewam - powiedział laureat pierwszej nagrody.

- To bardzo wdzięczna technika, bardzo kameralna. Łączy w sobie paradoksy: komercję i prawdziwą sztukę.* Za ekslibrisem stoi szczerość wypowiedzi i setki lat tradycji, obok - człowiek, dla którego robi się ekslibris. Jednocześnie to prace robione na zamówienie, sztuka użytkowa *- zaznaczył laureat trzeciego miejsca, wykładowca grafiki Michał Książek.

Ekslibris (łac. ex libris - z książek) - to rodzaj nalepki, rzadziej stempla, ozdobnej winiety, umieszczanej na wewnętrznej stronie okładki książki, zawierającej artystyczny znak graficzny z wkomponowanym nazwiskiem właściciela lub innym znakiem identyfikacyjnym. Jak podkreśla Michał Książek, ekslibrisy rzadko trafiają teraz do książek, funkcjonują raczej jako niezależne dzieło sztuki.

Patron konkursu, Paweł Steller, był wybitnym śląskim grafikiem. Wraz z innymi członkami założonej w 1926 roku grupy Ryt odrodził grafikę artystyczną w Polsce.

d3omiz0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3omiz0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj