Trwa 艂adowanie...
drohobycz
25 maja 2010, 12:36

IV Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu

IV Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu殴r贸d艂o: Ksi膮偶ki WP
d1l1wlh
d1l1wlh

W Drohobyczu na zachodniej Ukrainie rozpocz膮艂 si臋 w poniedzia艂ek IV Festiwal Brunona Schulza . Przedsi臋wzi臋cie o nazwie Arka Wyobra藕ni Brunona Schulza potrwa do przysz艂ej niedzieli.

- Festiwal podzielony jest na cztery cz臋艣ci: literack膮, teatraln膮, graficzn膮 i muzyczn膮. Bior膮 w nimu dzia艂 go艣cie z 17 kraj贸w. Zaprosili艣my do Drohobycza tw贸rc贸w, kt贸rzy inspiruj膮 si臋 dorobkiem Schulza i u kt贸rych Schulz wyst臋puje w roli g艂贸wnego bohatera - powiedzia艂a organizatorka festiwalu Wiera Meniok z drohobyckiego Polonistycznego Centrum Naukowo-Informacyjnego.

W programie festiwalu przewidziano dyskusje o tw贸rczo艣ci Brunona Schulza , spotkania z artystami, zainspirowanymi jego dzie艂ami, t艂umaczami, wystawy plastyczne, spektakle teatralne, oraz koncerty.

* Bruno Schulz urodzi艂 si臋 w Drohobyczu 12 lipca 1892 r.*By艂 najm艂odszym synem w艂a艣ciciela sklepu b艂awatnego, kupca Jakuba Schulza. Uczy艂 si臋 w drohobyckim gimnazjum, w 1911 r. zda艂 matur臋. Pr贸bowa艂 studi贸w architektonicznych na Politechnice Lwowskiej. W 1913 r. kilka miesi臋cy studiowa艂 w wiede艅skiej Akademii Sztuk Pi臋knych.

d1l1wlh

W膮t艂e zdrowie i ci臋偶ka sytuacja materialna po 艣mierci ojca zmusi艂y jednak Schulza do podj臋cia sta艂ej pracy. We wrze艣niu 1924 r. Schulza zosta艂 nauczycielem rysunk贸w w Pa艅stwowym Gimnazjum im. W艂adys艂awa Jagie艂艂y w Drohobyczu i pozostawa艂 na niej, z kr贸tkimi przerwami, do 1941 r.

W 1942 r., po zaj臋ciu Drohobycza, Niemcy zatrudnili Schulza przy katalogowaniu skonfiskowanych ksi膮偶ek. Przyjaciele pisarze, zw艂aszcza Zofia Na艂kowska , usi艂owali 艣ci膮gn膮膰 go do Warszawy. Schulz otrzyma艂 fa艂szyw膮 kenkart臋 i pieni膮dze na wyjazd. Ustalono nawet dat臋 ucieczki. Niestety, kilka dni wcze艣niej Schulz zosta艂 zastrzelony przez gestapowca.

Ocala艂a literacka spu艣cizna Brunona Schulza to dwa cykle prozy: Sklepy cynamonowe i Sanatorium Pod Klepsydr膮 , nieco opowie艣ci i szkic贸w krytycznych zamieszczanych w czasopismach oraz przek艂ad powie艣ci Franza Kafki Zamek . Dope艂niaj膮 j膮 liczne listy do przyjaci贸艂, m.in do: Witkacego , Gombrowicza , Na艂kowskiej , Tuwima . Bezpowrotnie przepad艂y wszelkie materia艂y do przygotowywanej powie艣ci Mesjasz.

d1l1wlh
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Komentarze

Trwa 艂adowanie
.
.
.
d1l1wlh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie tre艣ci dost臋pnych w niniejszym serwisie - bez wzgl臋du na ich charakter i spos贸b wyra偶enia (w szczeg贸lno艣ci lecz nie wy艂膮cznie: s艂owne, s艂owno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz form臋 (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Sp贸艂ka Akcyjna z siedzib膮 w Warszawie, b臋d膮cej w艂a艣cicielem niniejszego serwisu, bez wzgl臋du na spos贸b ich eksploracji i wykorzystan膮 metod臋 (manualn膮 lub zautomatyzowan膮 technik臋, w tym z u偶yciem program贸w uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powy偶sze zastrze偶enie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu u艂atwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunk贸w umownych lub dozwolonego u偶ytku okre艣lonego przez w艂a艣ciwe przepisy prawa.Szczeg贸艂owa tre艣膰 dotycz膮ca niniejszego zastrze偶enia znajduje si臋tutaj