Trwa ładowanie...
premiera książki
8 października 2012, 16:25

Islandia jak z bajki. Pierwsza polska książka wydana w Islandii

W lipcu br. na rynku islandzkim ukazała się pierwsza w historii tego kraju książka wydana w języku polskim, która nosi tytuł „Islandia jak z bajki”

Islandia jak z bajki. Pierwsza polska książka wydana w IslandiiŹródło: "__wlasne
d1qhtpt
d1qhtpt

W lipcu 2012 roku na rynku islandzkim ukazała się pierwsza w historii tego kraju*książka* wydana w języku polskim, która nosi tytuł „Islandia jak z bajki”. Została napisana w formie fabularyzowanego przewodnika, a jej autorką jest Janina Ryszarda Szymkiewicz – absolwentka Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie, która na morzach i oceanach świata przepracowała wiele lat.

„Islandia jak z bajki” jest książką o magicznej podróży wokół Islandii, o zachwycie i niedowierzaniu i o tym, że są jeszcze takie miejsca, których nie znajdziemy nigdzie indziej na świecie.

Do krainy jak księżyc z bajki, ze złotorudym pyłem, który skrywa gorącą wodę, ze skałami i lawą aktywnych wulkanów, z czapami lodowców, rzekami najpiękniejszych łososi i z olbrzymim, rozedrganym niebem, które płonie fioletowozieloną, kosmiczną, Aurorą borealis, zabierze Was autorka mieszkająca na stałe w Islandii. Zafascynowana jej przyrodą, pejzażami i ludźmi mieszkającymi na tej odległej wyspie, „którzy potrafią cieszyć się życiem, śpiewając swoje dawne pieśni, które sławią honor, odwagę, szczodrość, a ganią skąpstwo i złamanie przysięgi”.

Pejzaże, w których zakochała się pisarka bezpośrednio po przyjeździe do Islandii, stały się częściowo inspiracją do napisania książki. Każda z opowieści dotyczy innego regionu geograficznego Islandii. Odwiedzimy bajkowe jezioro Mývatn, z jego ptakami i krajobrazem jak nie z tej planety, objedziemy dookoła Fiordy Zachodnie, mijając maleńkie miasteczka i osady, gdzie poznamy ludzi, którzy potrafią przywołać z pamięci miejsca niezwykłe i tajemnicze.

d1qhtpt

Posłuchamy opowieści opartej na faktach o Guðlaugurze Friðþórssonie, który przetrwał przez sześć godzin w lodowato zimnej wodzie u wybrzeży wyspy Heimaey – największej wyspy archipelagu Vestmannaeyjar – gdy jego kuter rybacki zatonął wczesną wiosną, na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia.

Poznamy historię niezwykłego człowieka z doliny Svarfaðardalur – Baldura z Bakki. Jego koń, który nosił również imię Baldur, zdobył tytuł mistrza świata na hipodromie w Niemczech, a po zakończeniu zawodów nie mógł powrócić do Islandii, bo prawo tego zabrania. Znajdziemy się w Reykjavíku w miejscach, w których warto bywać. A potem obejrzymy stolicę oczami Francuzów...

Poznamy także wiele innych miejsc i opowieści związanych z historią tego kraju, mitologią nordycką, dowiemy się, co to są domy szybkich obrazów oraz imiona, które istnieć nie mogą; przeczytamy sagę o wielorybie na motocyklu, o wyspach kulistych i innych tajemniczych zakątkach wulkanicznej wyspy.

Islandia to również jej nieodłączny element, jak bijące serce – fabryki rybne. Tam też autorka zaprosi Was na chwilę i opowie o pracy w jednej z nich. „Niebieskie czepki“ – taki tytuł nosi jeden z rozdziałów. Zapraszamy w podróż w nieznane, gdzie spotkacie również... samych siebie.

Autorka zaprasza wszystkich czytelników w podróż po kraju, o którym w Polsce mówi się często: „Islandia? Kierunek całkowicie nieznany...”

d1qhtpt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qhtpt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj