14 lipca w dniu urodzin słynnego laureata literackiej Nagrody Nobla, a jednocześnie wegetarianina i obrońcy zwierząt, Isaaca Bashevisa Singera, amerykańska organizacja PETA (People for Ethical Treatment of Animals) po raz pierwszy pokazała w Polsce spot telewizyjny, porównujący okrucieństwo warunków, w jakich transportowane są zwierzęta rzeźne, do tragedii Żydów w czasach Holocaustu.
Spot nakręcony został z punktu widzenia przewożonych zwierząt, które przez szczeliny w ścianach pędzącego pociągu widzą ostatnie blaski światła.
Temu obrazowi towarzyszy tekst, zaczynający się od słów: "Przyszli po nas w nocy". Głosu do spotu użyczyła dziennikarka Monika Luft.
Wiceprzewodniczący PETA, Amerykanin Dan Mathews, który przyjechał do Warszawy specjalnie na konferencję prasową, prezentującą spot, powiedział: "Pamiętam, jak mnie uczono w hebrajskiej szkole, że najważniejsza lekcja, jaką możemy wynieść z Holocaustu, to potrzeba zwalczania okrucieństwa, kiedykolwiek i gdziekolwiek ono zaistnieje".
Mathews zaapelował także do wszystkich ludzi wrażliwych o wegetarianizm.
Organizację PETA popierają na świecie m.in.: Paul McCartney, Kim Basinger, Martina Navratilowa, Pamela Anderson i Moby.
Co roku około 250 milionów zwierząt transportowanych jest przez Europę - wiele z nich umiera z odwodnienia, z głodu i z powodu odniesionych ran.