Ciemne chmury zbierające się nad Irakiem paradoksalnie stały się niezwykle skuteczną reklamą dla książek o tym kraju. Najlepszym tego dowodem jest niezwykła popularność przewodnika Iraq: The Bradt Travel Guide napisanego przez dziennikarkę o swojsko brzmiącym nazwisku Karen Dabrawska. Na co dzień autorka jest korespondentką dziennika Jemen Times i libijskiej agencji Yana w Londynie.
Książka, która rozeszła się w Stanach Zjednoczonych błyskawicznie i wkrótce ma się ukazać jej drugie wydanie, jest przede wszystkim świetnym kompendium wiedzy o historii, kulturze i religii Iraku. Z tego względu chętnie kupowali ją dyplomaci, dziennikarze a nawet wojskowi.
Przewodnik Karen Dabrowskiej pokazuje nie tylko wspaniałą historię Iraku i rozwijających się tam cywilizacji, ale także bardzo współczesne problemy, z którymi przyjdzie się zmierzyć także ewentualnym następcom Saddama Husajna.
Przez pierwsze lata polityka ta wydawała się przynosić spodziewane owoce. Irak zaczął się rozwijać. W 1920 Bagdad miał już elektryczność, pocztę i plan miasta, powstała linia kolejowa łącząca Basrę z Kirkukiem i droga Bagdad-Damszek-Bejrut.
Brytyjczycy nadużyli jednak gościnności i jeszcze w tym samym roku musieli stłumić powstanie znane w historii jako Wielka Rewolucja Iracka, w którym zginęło 6 tysięcy Irakijczyków i pięciuset brytyjskich żołnierzy.
Aby przekonać się o tym, jak doniosłe było to wydarzenie, warto sięgnąć po książkę brytyjskiego naukowca Charlesa Tripp'a A History of Iraq. Jak pisze Tripp, Wielka Rewolucja stała się narodowym mitem będącym podstawą irackiego nacjonalizmu. Mitem, który z pewnością oddziaływuje ze zdwojoną siłą w również w chwili obecnej.
Ciekawą pozycją tłumaczącą, co kryje się pod często powtarzanymi opiniami na temat Iraku i jego przywódcy, jest z kolei Iraq: A report from the Inside autorstwa Dilipa Hiro. Pisarz jest stałym współpracownikiem niedzielnej gazety The Observer i specjalizuje się w zagadnieniach Iraku oraz islamskiego fundamentalizmu.
W swojej książce Dilip Hiro próbuje odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania dotyczące Iraku takie jak: czy pełne rozbrojenie Iraku jest możliwe? Lub czy prawdą jest stwierdzenie, że Saddam Husajn udziela schronienia członkom Al-Kaidy.
Zadeklarowani zwolennicy wojny z Irakiem utwierdzą się w swoich poglądach czytając opracowanie Andrew i Patricka Cockburnów Saddam Hussein: An American Obsession. Książka koncentruje się na okresie od zaskoczenia pierwszej wojny w Zatoce Perskiej. Czytając ją nie wiadomo, kto jest gorszy: Saddam Husajn czy jego nieobliczalni synowie Udaj i Qusaj.
Nawet jednak wyraźnie popierający opcję militarną bracia Cockburnowie przyznają, że problemem będzie nie samo obalenie irackiego dyktatora, ale to, co się stanie potem, zwłaszcza jeśli Amerykanie będą próbowali ustanowić swoją administrację.