Trwa ładowanie...
d4opcdz
łódź
+1
20-02-2014 10:24

IPN przygotował album o historii Łodzi z lat 1939-1989

Wkroczenie wojsk Wehrmachtu, okres stalinizmu, premiera filmu "Krzyżacy", czy przejazd przez miasto "Czterech pancernych" - to tylko niektóre z wydarzeń udokumentowanych w wydanym przez IPN albumie "Najdłuższe pół wieku. Kalendarium Łodzi 1939-1989".

d4opcdz
d4opcdz

Wkroczenie wojsk Wehrmachtu, okres stalinizmu, premiera filmu "Krzyżacy", czy przejazd przez miasto "Czterech pancernych" - to tylko niektóre z wydarzeń udokumentowanych w wydanym przez IPN albumie "Najdłuższe pół wieku. Kalendarium Łodzi 1939-1989".

Na ponad 250 stronach wydawnictwa pracujący w łódzkim oddziale IPN autorzy - Krzysztof G. Latocha, Artur Ossowski, Paweł Spodenkiewicz i Magdalena Zapolska-Downar - przedstawili najważniejsze wydarzenia polityczne, gospodarcze i kulturalne Łodzi z okresu okupacji nazistowskiej i komunizmu.

"Opisujemy zaszłości o dużej randze historycznej - np. straty ludnościowe, terror, przypadki oporu społecznego i represji - oraz te bardziej błahe, które w danym momencie budziły zainteresowanie współczesnych" - wyjaśnili autorzy we wstępie do wydawnictwa, które jest podsumowaniem i rozszerzeniem wystawy "Kalendarium Łodzi 1939-1989. Od czterech kultur do monokultury".

Wystawa od grudnia 2012 r. była prezentowana w placówkach kulturalno-oświatowych Łodzi i regionu.

Podczas środowej prezentacji albumu w łódzkim Domu Literatury część zawartych w nim informacji można było skonfrontować z przedstawionymi w dwóch filmach propagandowych planami przebudowy Łodzi przygotowanymi przez nazistów (obraz "Aus Lodz wird Litzmannstadt" z 1942 r.) i komunistów ("Łódź'64").

d4opcdz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4opcdz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj