Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka podpisał w czwartek w Waszyngtonie umowę z Woodrow Wilson International Center for Scholars o współpracy naukowej i edukacyjnej.
Wilson Center to korzystający z funduszy budżetowych ośrodek studiów politologicznych. Prowadzi też badania historyczne, m.in. na temat zimnej wojny, oraz organizuje panele dyskusyjne o problemach polityki zagranicznej.
Jak powiedział PAP prezes Kurtyka, współpraca z Wilson Center będzie polegała na wspólnym wydawaniu dokumentów archiwalnych, wspólnych projektach badawczych i wymianie doświadczeń.
"W przyszłym roku na pewno ukaże się w USA tom źródeł dotyczących interwencji (wojsk państw Układu Warszawskiego)
w Czechosłowacji w 1968 r. Będzie to przedsięwzięcie oparte głownie na tym, co zrobił do tej pory IPN" - zaznaczył.
"W drugiej kolejności planujemy publikację dokumentów na temat Układu Warszawskiego. Prace nad tym już trwają" - dodał.
IPN dostał w depozyt z Archiwum Wojskowego w Rembertowie szereg dokumentów dotyczących Układu Warszawskiego. Stara się też uzyskać dokumenty z innych krajów byłego paktu.
"Warto wydać zbiór źródeł pokazujących funkcjonowanie Układu Warszawskiego w skali ogólnoimperialnej" - powiedział Kurtyka. W Wilson Center prezentowana jest od kilku tygodni wystawa fotograficzna, obrazująca najważniejsze wydarzenia i życie codzienne w Polsce w latach 1944-1989. Ekspozycję zorganizował IPN we współpracy z ambasadą RP w Waszyngtonie.
"Wystawa cieszy się sporą popularnością. Dowiedzieliśmy się dzisiaj, że jej znajomość w kręgach elity waszyngtońskiej jest bardzo duża. Ukazały się już w USA publikacje na jej temat, może być więc uznana za duży sukces edukacyjny i promocyjny" - powiedział prezes Kurtyka.
Jak poinformował rzecznik IPN Andrzej Arseniuk, zawarta z Wilson Center umowa dotyczy współpracy w realizacji programów badawczych i wzajemnej pomocy w upowszechnianiu wyników badań naukowych; placówki planują wspólną organizację seminariów i konferencji naukowych, edycję opracowań i dokumentów historycznych oraz realizację przedsięwzięć edukacyjnych i wystaw.
Prezes IPN wraz z delegacją Instytutu przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych od poniedziałku. We wtorek podpisał już umowę o współpracy archiwalnej z Muzeum Holokaustu, dotyczącą wzajemnej wymiany zdigitalizowanych materiałów archiwalnych. Szczególnie cenne dla polskiej strony mają być zbiory filmów i zdjęć z zasobów Muzeum Holokaustu. Podczas spotkania obie strony wymieniły się także doświadczeniami z zakresu działań naukowych i edukacyjnych.
Z Waszyngtonu delegacja IPN udała się w czwartek do Nowego Jorku, gdzie odwiedzi Instytut Badań Żydowskich YIVO oraz Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego. Spotka się również z zarządem Instytutu Piłsudskiego oraz z nowojorską Polonią. Wizyta potrwa do soboty.