Trwa ładowanie...

Inwestycje resortu kultury: najwięcej na Arkady Kubickiego

Inwestycje resortu kultury: najwięcej na Arkady KubickiegoŹródło: Inne
d2q86a8
d2q86a8

Z inwestycji resortu kultury w ciągu ostatnich dwóch lat najwięcej środków poszło na remont Zamku Królewskiego w Warszawie - wynika z raportu przedstawionego w środę Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Raport przygotowany został przez ministerstwo kultury na prośbę sejmowej komisji. Dokument zatytułowany „Nowe inwestycje w sektorze kultury po wejściu Polski do UE” zawiera informacje o ważniejszych inwestycjach resortu kultury w latach 2006-2007.

Największą inwestycją resortu okazał się remont Arkad Kubickiego przy warszawskim Zamku Królewskim. Spłata kredytu zaciągniętego na prace budowlane przy tym remoncie pochłonęła przez ostatnie dwa lata prawie 24 mln zł. Drugą co do wysokości zaangażowanych środków inwestycją jest budowa Centrum Chopinowskiego w Warszawie przy ulicy Tamka. Patronujący tej budowie Narodowy Instytut Fryderyka Chopina otrzymał na ten cel od ministerstwa ponad 21 mln zł.

Jeżeli chodzi o inwestycje kulturalne województwo mazowieckie, a zwłaszcza stolica, mają ich najwięcej. Realizowanych jest około 20 projektów. Kilka z nich dotyczy Biblioteki Narodowej - m.in. program „Kwaśny papier” (ratowanie zagrożonych starodruków, na co wydano ponad 17 mln zł), czy zakup Archiwum Zbigniewa Herberta (prawie 3 mln zł).

d2q86a8

- Z zestawienia inwestycji widać, jak ważne są wydatki związane z zapewnieniem siedzib nowo powoływanym instytucjom. Instytut Adama Mickiewicza otrzymał na ten cel 7,5 mln zł, a Instytut Teatralny - ponad 5 mln zł - przypomniał podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Tomasz Merta.

Wiele inwestycji prowadzonych jest też w województwie małopolskim, przede wszystkim w Krakowie. Najwięcej pieniędzy poszło tutaj na renowację kamienicy Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie - 6 mln zł. Modernizowane są też: siedziba Starego Teatru, Akademia Sztuk Pięknych, Muzeum Narodowe oraz Opactwo w Tyńcu.

- Im dalej od Krakowa czy Warszawy, tym gorzej z inwestycjami - zauważyła przewodnicząca komisji Iwona Śledzińska-Katarasińska, wskazując, że pozostałe województwa dostały zaledwie po kilka skromnych dotacji.
Największą z nich była dotacja na budowę Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, na co przekazano 20 mln zł. Raport pokazuje, że w województwach lubelskim, zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim nie realizowano w ciągu ostatnich dwóch lat większych inwestycji.

d2q86a8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q86a8