Trwa ładowanie...

Intryga sprzed 500 lat - śmierć Ofelii w nowym świetle

Oksfordzki historyk Stephen Gunn w dokumentach z drugiej połowy XVI w. natrafił na wydarzenie, które mogło zainspirować Williama Szekspira w pracy literackiej nad postacią Ofelii - jednej z kluczowych postaci Hamleta.

Intryga sprzed 500 lat - śmierć Ofelii w nowym świetleŹródło: Inne
d28vbtj
d28vbtj

Oksfordzki historyk Stephen Gunn w dokumentach z drugiej połowy XVI w. natrafił na wydarzenie, które mogło zainspirować Williama Szekspira w pracy literackiej nad postacią Ofelii - jednej z kluczowych postaci Hamleta . Gunn odnalazł sporządzony po łacinie raport koronera (sędziego badającego nietypowe przypadki śmierci) w Anglii za dynastii Tudorów. Dokument z 16 czerwca 1569 r. opisuje śmierć, przez utonięcie, małej dziewczynki, która wpadła do wody zbierając kwiaty nagietka przy stawie koło młyna nieopodal Stratford upon Avon - rodzinnego miasta Szekspira .

Raport koronera stwierdzający, że śmierć nastąpiła na skutek nieszczęśliwego wypadku, oznaczał, że zmarła mogła był być pochowana w chrześcijańskim obrządku. 2,5-letnia dziewczynka nazywała się Jane Shaxpere i była najprawdopodobniej kuzynką Szekspira , który w czasie tego wydarzenia miał ok. 5 lat.

Między okolicznościami śmierci małej Jane a postacią Ofelii - w Hamlecie córką Poloniusza, szambelana na dworze króla Danii, która postradała zmysły i zginęła przez utonięcie zbierając kwiatki - istnieje uderzające i intrygujące podobieństwo - twierdzi oksfordzki naukowiec.

Dr Gunn dokonał swego odkrycia pracując nad naukowym projektem badawczym stawiającym sobie za cel analizę dokumentów koronerskich z XVI w. Za najciekawszy aspekt badań Gunn i jego współpracownicy uznali raporty odnoszące się do przypadkowych zgonów.

d28vbtj

"Prawdopodobnie Szekspir wiedział o tragedii małej dziewczynki i mógł o niej myśleć opisując okoliczności utopienia się Ofelii w Hamlecie" - sądzi oksfordzka anglistka Emma Smith cytowana przez BBC.

"Ofelia może być postacią łączącą nie tylko klasyczne i renesansowe wątki dramatyczne, ale także konkretne wydarzenie będące wstrząsem dla lokalnej społeczności" - ocenia.

Szekspir napisał Hamleta - jedną z najbardziej znanych jego sztuk - w 1599 r. lub 1601 r. Postać Ofelii inspirowała poetów i malarzy, zwłaszcza kierunku zwanego w Wielkiej Brytanii pre-Rafaelitami. W trakcie badań XVI-wiecznych dokumentów koronerskich w Anglii ustalono, że najbardziej rozpowszechnioną formą przypadkowej śmierci były nieszczęśliwe wypadki przy strzelaniu z łuków.

d28vbtj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28vbtj

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj