Trwa ładowanie...
warszawa
23-04-2010 13:29

Introligatorskie sekrety

Introligatorskie sekretyŹródło: Inne
dgqrh8r
dgqrh8r

Prasę introligatorską, na której zwiedzający mogą własnoręcznie wytłoczyć pamiątkowy symbol oraz archiwalia dokumentujące historię introligatorstwa w Warszawie można obejrzeć na wystawie w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy.

Wystawa została zorganizowana z okazji 25-lecia Muzeum Drukarstwa Warszawskiego. Przygotowania do niej trwały dwa lata.

Największą część wystawy stanowią oprawy książkowe.
– Trudno jednoznacznie wskazać najcenniejszą oprawę. Największą wartością wystawy jest to, że udało się zebrać ich tak wiele w jednym miejscu – powiedziała komisarz wystawy Barbara Rogalska.

Pośród około 550 pokazanych opraw są m.in. zbiory opraw ksiąg miejskich z XVII i XVIII w. z tłoczeniem herbu Warszawy. Uwagę zwraca bogato zdobiona teka na grafiki wykonana przez Jana Kilemanna dla biblioteki króla Stanisława Augusta.

Prezentowana jest także jedyna zachowana Księga Cechu Introligatorów z przełomu XVIII i XIX w. z zasobów Archiwum m.st. Warszawy.

dgqrh8r

Wiele eksponatów zostało zaprezentowanych po raz pierwszy, m.in. oprawy wykonane przez uznawanego za jednego z najlepszych warszawskich introligatorów Jana Recmanika. Jego specjalnością były oprawy skórzane wytłaczane, najczęściej według własnych projektów.

Oprawy są sygnowane; dodatkowo na oprawach pergaminowych z ksiąg miejskich umieszczone są warszawskie syrenki.

Tłem wystawy są dokumenty archiwalne z ksiąg miejskich, anonse i reklamy z prasy codziennej, wzmianki z literatury branżowej i księgoznawczej, księgi adresowe oraz wszelkiego rodzaju pamiątki rodzinne introligatorów.

Zbiory pochodzą z kilkudziesięciu instytucji m.in. Muzeum Drukarstwa Warszawskiego i Archiwum Głównego Akt Dawnych m.st. Warszawy oraz od osób prywatnych.

Wystawę można zwiedzać do 20 listopada.

dgqrh8r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgqrh8r