Trwa ładowanie...
aukcja
23 kwietnia 2010, 13:22

Interpol odzyskuje skradzione dzieła

Interpol odzyskuje skradzione dziełaŹródło: Inne
d113obt
d113obt

Do Wrocławia powrócił unikatowy średniowieczny rękopis, skradziony 14 lat temu z biblioteki uniwersyteckiej. Dzieło odnalazło się w maju na aukcji w Londynie. Dom aukcyjny zawiadomił bibliotekę i rękopis wrócił na swoje miejsce.

Razem z rękopisem z biblioteki zniknęło jeszcze kilkanaście innych cennych manuskryptów. Złodziej wycinał część kartek, a resztę w oryginalnej oprawie odstawiał na półkę. Dlatego kradzież długo pozostała nie wykryta.

Rękopis wystawiano już dwukrotnie na aukcji. 14 lat temu w Berlinie został kupiony za 80 tysięcy marek. W tym roku jego nabywca postanowił sprzedać go w Londynie. To właśnie dom aukcyjny zawiadomił bibliotekę uniwersytecką. Dzięki pomocy Interpolu i Ministerstwa Kultury biblioteka odzyskała księgę, i to za darmo.

Odzyskane dzieło to księga o treści teologiczno-moralnej. Na całym świecie jest zaledwie kilkanaście takich dzieł. Manuskrypt jest bogato ilustrowany. Teraz ponownie będą mogli z niego korzystać studenci i naukowcy.

d113obt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d113obt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj