Trwa ładowanie...

Internauci i eksperci wybrali najlepsze książki historyczne jesieni

22 listopada 2011 poznaliśmy najlepsze książki historyczne jesieni, nagrodzone w plebiscycie „Historia zebrana”! Wśród wyróżnionych publikacji znalazło się sześć tytułów

Internauci i eksperci wybrali najlepsze książki historyczne jesieniŹródło: "__wlasne
dn2e9la
dn2e9la

22 listopada 2011 poznaliśmy najlepsze książki historyczne jesieni, nagrodzone w plebiscycie „Historia zebrana”! Wśród wyróżnionych publikacji znalazło się sześć tytułów.

– Poziom tej edycji plebiscytu był szczególnie wysoki, a rywalizacja bardzo wyrównana - w plebiscycie oddano ponad 3 tysiące głosów, zaś w przypadku werdyktu jury decydowały ułamki punktów – podkreślał Michał Świgoń, redaktor naczelny portalu historycznego Histmag.org – Duża różnorodność tematyki sprawia, że nagrodzone tytuły powinny zainteresować spore grono czytelników.

W skład jury weszli: prof. dr hab. Jacek Wijaczka – dyrektor Instytutu Historii i Archiwistyki UMK, Członek Senatu UMK, Sekretarz Generalny Polskiego Towarzystwa Historycznego, Małgorzata Gołaszewska – szefowa działu książki historycznej wortalu literackiego Granice.pl. Michał Przeperski – kierownik działu „Recenzje” w portalu Histmag.org, Sławomir Krempa – redaktor naczelny wortalu literackiego Granice.pl, Roman Sidorski – kierownik działu naukowego Histmag.org i założyciel oraz redaktor naczelny tego portalu, Michał Świgoń. – Nadszedł czas, by pokazać, że książka historyczna nie jest tylko zbiorem suchych faktów z przeszłości, ale może być też pasjonującą lekturą – podkreślał Sławomir Krempa, redaktor naczelny wortalu literackiego Granice.pl.

Historia w rolach głównych

Tytułem „Najlepszej książki historycznej” w ocenie internautów w kategorii „W rolach głównych” (biografie, wspomnienia) wyróżniona została książka książka „Wydawcy gorszego Boga” Wojciecha Śliwerskiego (IMPULS), która podbiła serca i umysły Internautów. To także wspaniały moment na wspomnienia, bowiem w 2011 roku mija dwadzieścia lat od likwidacji z woli władz ZHP Harcerskiej Oficyny Wydawniczej (HOW) w Krakowie. Co zostało po HOW i ówczesnym harcerskim ruchu wydawniczym?

Czy dziś z perspektywy lat można uznać podjęte wówczas decyzje za słuszne? Na te i na wiele innych pytań próbuje odpowiedzieć przy okazji zbliżającej się rocznicy „niepamięci” sam autor.

dn2e9la

Jury z kolei wskazało na Borisa Gorbaczewskiego i jego książkę „ Przez wojenną zawieruchę ” (Rebis), jako pozycję zasługującą na tytuł najlepszej w tej kategorii. Michał Przeperski mówi o niej: – Fenomenalna książka Gorbaczewskiego opowiada o Froncie Wschodnim z najmniej oczywistej strony: ze strony żołnierza Armii Czerwonej. Jest tam wszystko to, czego propaganda Wielkiej Wojny Ojczyźnianej nie chciała powiedzieć: obraz wojny jako niewyobrażalnej rzezi, podczas której liczyło się tylko słowo najwyższego wodza. Lektura obowiązkowa dla zainteresowanych II wojną światową i historią ZSRR.

Historia okiem badacza

W kategorii „Okiem badacza” (książki przeznaczone przede wszystkim dla historyków) uznanie internautów zyskała pozycja „II wojna światowa. Nowe ujęcie” Evana Mawdsley `a (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego).

Rozpoczynając od wybuchu wojny chińsko-japońskiej w 1937 roku, autor wykazuje, że źródeł II wojny światowej należy upatrywać w konflikcie między starym a nowym porządkiem międzynarodowym, śledzi także rozprzestrzenianie się konfliktu w miarę, jak obejmował on Azję, Europę i Bliski Wschód. Mawdsley koncentruje się głównie na aspekcie militarnym i strategicznym historii wojny, choć analizuje również czynniki polityczne, ekonomiczne, ideologiczne i kulturowe, które wpływały na rozwój wydarzeń. Ta świetnie napisana, intrygująca książka, bogato ilustrowana mapami i fotografiami, zawiera również zwięzłe szkice poświęcone postaciom, wydarzeniom oraz bitwom, które miały decydujący wpływ na przebieg wojny.

Jury zaś na podium postawiło książkę „Od Moraczewskiego do Składkowskiego. Gabinety Polski Odrodzonej 1918 – 1939” pod red. J. Farysia, A. Wątora i H. Walczaka (IPN). – Książka ta porządkuje i systematyzuje burzliwą historię międzywojennych rządów polskich, umożliwiając czytelnikowi bezbolesne przyswojenie sobie o nich wiadomości – tak o zwycięskim tytule mówi Małgorzata Gołaszewska, dodając - Zrozumiała i przystępnie napisana, może nie odkrywa historycznych nieznanych lądów, ale w prosty sposób przybliży każdemu czytelnikowi zawiłości polskiej polityki.

dn2e9la

Historia niebanalna

W kategorii „Historia niebanalna”, obejmującej swym zakresem publikacje popularyzujące wiedzę historyczną w nietuzinkowy sposób, wśród najlepszych znalazła się wybrana przez internautów książka „ Królowie przeklęci. Kiedy król gubi swój kraj ” autorstwa Maurice’a Druona (Otwarte). To ostatni już tom mistrzowskiego cyklu autora, ukazujący, jak szybko pycha i ignorancja władców oraz prywata i egoizm możnych mogą doprowadzić dumny i potężny kraj do ruiny.

Jury wybrało zaś pozycję Wydawnictwa Iskry „ Niezwykli klienci Temidy ”, autorstwa Stanisława Milewskiego . - Przewody sądowe są dla Milewskiego jedynie pretekstem, aby opisać w rozległy i wyczerpujący sposób całą społeczno-kulturową otoczkę, jaka im towarzyszyła – tak o książce mówi Michał Przeperski – Publikacja jest prawdziwą skarbnicą ciekawostek i barwnych opowieści, zwłaszcza tych z okresu XIX wieku. Jest ona godna polecenia wszystkim, którzy szukają pozycji opowiadającej w ciekawy sposób o dość nietypowych aspektach życia w dawnej Polsce.

dn2e9la
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dn2e9la