Trwa ładowanie...

Instytut Pamięci Narodowej przygotował nową serię wydawniczą

Instytut Pamięci Narodowej przygotował nową serię wydawnicząŹródło: Inne
dx3d48k
dx3d48k

_Nigdy przeciw Bogu. Komunistyczna bezpieka wobec biskupów polskich_ – to pierwszy tom serii wydawniczej _Niezłomni_, w ramach której Instytut Pamięci Narodowej będzie prezentował sylwetki osób - duchownych i świeckich, które w sposób zdecydowany opierały się działaniom komunistycznej dyktatury.

We wprowadzeniu do książki znajdują się informacje związane z represjami wobec Kościoła katolickiego w Polsce w latach 1944- 1990. Pokazano zarys polityki wyznaniowej władz komunistycznych, metody i formy pracy operacyjnej UB-SB, a także zróżnicowany charakter prób oddziaływania na duchowieństwo i Kościół instytucjonalny.

W książce prezentowane są sylwetki czterech hierarchów Kościoła: kardynała Henryka Gulbinowicza, arcybiskupa Ignacego Tokarczuka, biskupa Juliusza Bieńka i biskupa Jana Pietraszki.

Dobór postaci nie był przypadkowy. Autorzy poszczególnych części książki pragnęli zaprezentować osoby o różnej filozofii życiowej i temperamencie aby podkreślić zróżnicowane metody oporu antykomunistycznego. Czterej hierarchowie odmiennie realizowali swe biskupie posłannictwo. Wszyscy jednak zostali uznani przez komunistów za wyjątkowo niebezpiecznych. Każdy z nich przez kilkadziesiąt lat był „szczypany” przez bezpiekę. Inwigilowano ich, podsłuchiwano, śledzono, prowokowano administracyjne represje, otaczano agenturą. Nieskuteczne próby złamania ducha biskupów, podejmowane przez funkcjonariuszy UB-SB, zostały ukazane w bogatym materiale źródłowym.

Książkę podzielono na cztery części. Każda z nich poświęcona jest innej postaci i stanowi odrębną, zamkniętą całość. W każdej z nich zamieszczono wstęp biograficzny – przedstawiający podstawowe informacje z życiorysu bohatera oraz omawiający podejmowane przeciwko niemu działania operacyjne. Materiał biograficzny uzupełnia wkładka z fotografiami. W dalszej kolejności zaprezentowano dokumenty bezpieki obrazujące zróżnicowane metody zbierania informacji o bohaterze czy dokumentujące rozmaite tajne działania operacyjne, za pośrednictwem których próbowano na niego oddziaływać.

Promocja książki odbędzie się 17 września o godz. 13.00 w sali plenarnej Konferencji Episkopatu Polski. W spotkaniu wezmą udział ks. kard. Henryk Gulbinowicz, ks. abp Ignacy Tokarczuk, ks. abp Kazimierz Nycz oraz autorzy prezentowanego opracowania.

dx3d48k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dx3d48k