Instytut Książki zorganizuje stoisko na listopadowych Międzynarodowych Targach Książki (Moscow International Book Fair of High Quality Fiction and Nonfiction) w Moskwie - poinformował we wtorek PAP dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden.
Gauden skomentował w ten sposób informację, że Polska nie będzie miała stoiska na rozpoczynających się w środę XXI Międzynarodowych Targach Książki w Moskwie (3-8 września).
W ostatnich latach polskie stoisko na tych targach organizował Instytut Książki w Krakowie, przy wsparciu ministerstwa kultury. W tym roku swoje stoisko w Moskwie będzie miała tylko Ars Polona.
Decyzja o tym, że będziemy tylko na listopadowych targach została podjęta przeze mnie wiosną i nie ma nic wspólnego z polityką, ale z racjonalnym gospodarowaniem środków, które Instytut ma do dyspozycji - powiedział we wtorek PAP Gauden.
Jak dodał, Instytut uznał, że targi książki, które rozpoczynają się w środę nie są tak ważne jak te, na których zamierzamy być w listopadzie bieżącego roku. Gauden podkreślił jednocześnie, że obecność Polski na targach książki zarówno we wrześniu, jak i w listopadzie byłaby nieracjonalna.
Jak napisał Gauden w oświadczeniu przekazanym we wtorek PAP, uwaga Instytutu Książki skupia się na listopadowych targach ponieważ tworzą one unikalną możliwość skutecznej promocji polskiej literatury wśród rosyjskich wydawców.
Międzynarodowe Targi Książki w Moskwie (Moscow International Book Fair of High Quality Fiction and Nonfiction) odbędą się w dniach 26-30 listopada. W ramach ekspozycji Instytutu Książki pokaże polskie nowości wydawnicze, prezentację twórczości Zbigniewa Herberta, a także wydawnictwo w języku rosyjskim pod nazwą Nowe Książki z Polski.
Rzeczniczka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Iwona Radziszewska potwierdziła we wtorek PAP, że w 2008 r. Instytut Książki weźmie udział w Międzynarodowych Targach Książki w Moskwie w dniach 26-30 listopada.
Instytut Książki przygotowuje corocznie na te targi wydawnictwo w języku rosyjskim pod nazwą Nowe Książki z Polski. Taka strategia działania przyniosła m.in. wydanie w Federacji Rosyjskiej w ostatnich latach 62 pozycji literatury polskiej dofinansowanych z Programu Translatorskiego ©Poland prowadzonego przez Instytut Książki. **Decyzja o udziale Instytutu Książki w 2008 r. i w latach następnych tylko w tych targach książki w Moskwie została podjęta wczesną wiosną tego roku, po szczegółowej analizie efektów uzyskiwanych przez stronę polską na zagranicznych targach książki. Decyzja nie ma nic wspólnego z politykąDecyzja o udziale Instytutu Książki w 2008 r. i w latach następnych tylko w tych targach książki w Moskwie została podjęta wczesną wiosną tego roku, po szczegółowej analizie efektów uzyskiwanych przez stronę polską na zagranicznych targach książki. Decyzja nie ma nic wspólnego z polityką - podkreśliła Radziszewska.**