Trwa ładowanie...
dgmlx0g

Instytut Książki dysponentem praw do książek Janusza Korczaka

dgmlx0g
dgmlx0g

Na podstawie umowy o przeniesienie majątkowych praw autorskich z dnia 24 grudnia 2009 r., zawartej między Ministrem Skarbu Państwa a Instytutem Książki, autorskie prawa majątkowe do twórczości Janusza Korczaka , obejmującej wszystkie stworzone przez niego utwory, zostały przeniesione na Instytut Książki w Krakowie.

Zgodnie z art. 36 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych prawa te wygasną z upływem siedemdziesięciu lat od śmierci twórcy; wyrokiem sądu bieg terminu rozpoczął się z dniem 9 maja 1946 roku.

Ostateczne formalności związane z przekazaniem praw zostały sfinalizowane w dniu 8 stycznia 2010 i od tego dnia Instytut Książki jest jedynym legalnym dysponentem praw do spuścizny twórczej Korczaka .

Janusz Korczak (Henryk Goldszmit) (ur. 1878 lub 1879, zm. 1942) – pedagog, pisarz, działacz społeczny, lekarz, prekursor działań na rzecz praw dziecka. Napisał wiele książek dla dzieci i młodzieży, m.in. Król Maciuś I (1923), Król Maciuś na bezludnej wyspie (1923) oraz artykułów i rozpraw na tematy społeczne i pedagogiczne. Zginął w komorze gazowej obozu zagłady w Treblince, dobrowolnie towarzysząc w drodze na śmierć swoim wychowankom. Przez wiele lat sytuacja prawna dzieł Korczaka nie była uregulowana.

dgmlx0g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgmlx0g