Pomnik zainspirowany wierszem poznańskiej poetki Agnieszki Kuciak został odsłonięty we wtorek przy prestiżowym placu Montgomery'ego w Brukseli.
To efekt spotkania Agnieszki Kuciak z belgijskim artystą Peterem Weidenbaumem w ramach realizowanego od 2005 roku przez władze miasta projektu „W stronę Brukseli”.
Przed dwoma laty Agnieszka Kuciak odwiedziła Brukselę, by razem z Weidenbaumem przemierzać okolice placu Montgomery'ego i w rozmowach z mieszkańcami i przechodniami poznać ducha tego miejsca. Efektem pobytu stał się wiersz Montgomery, natychmiast przetłumaczony na dwa języki Belgii: francuski i niderlandzki.
- To utwór na pograniczu literatury i reportażu - powiedziała poetka.
Wiersz odzwierciedla nie tylko jej własne wrażenia, ale także odwołuje się do cytatów z jej brukselskich rozmówców, mówiących na przykład o nieustającym serio Europy.
Na placu Montgomery'ego, leżącym na skrzyżowaniu ruchliwych arterii, w tzw. dobrej dzielnicy, widać życie miasta w wielu aspektach, ale - zdaniem Kuciak - cechą charakterystyczną jest to, że w powszechnym odbiorze traktuje się go jako miejsce, które trzeba przebyć, podczas gdy prawdzie życie toczy się gdzie indziej. Stąd motyw przewodni wiersza: fraza passing by.
Zainspirowany nią Weidenbaum, ustawiał na skraju placu bardzo wysokie krzesło, na wzór tych używanych przez ratowników na plażach i jednocześnie podobne do metalowych konstrukcji z placów zabaw. To swoisty punkt obserwacyjny wszystkiego, co się dzieje na placu, choć nieosiągalny - brakuje szczebli, by wdrapać się na sam szczyt. To zaproszenie dla przechodniów, by na chwilę przystanąć, oderwać od codziennych czynności, dać się uwieść miastu w jego nieustającym ruchu - tłumaczył artysta.
- Rzeźba dobrze oddaje charakter wiersza i do niego pasuje - cieszyła się Kuciak .
Nogi krzesła zatopione są w betonowej płycie, do której przymocowano tablice z tekstem wiersza Montgomery po polsku, francusku i niderlandzku.
„W stronę Brukseli” to program z udziałem międzynarodowych artystów, którego zadaniem jest wprowadzanie sztuki, w tym poezji, do przestrzeni miejskiej. Projekt Kuciak i Weidenbauma jest jednym z dwunastu realizowanych dzięki funduszom władz miasta w różnych dzielnicach. Każdy polega na połączeniu poezji ze sztukami wizualnymi.
Urodzona w 1970 roku Agnieszka Kuciak mieszka i pracuje w Poznaniu. Wykłada na Uniwersytecie Adama Mickiewicza, jest nie tylko poetką, ale też tłumaczką literatury włoskiej, znawczynią Petrarki i Dantego . Jej utwory poetyckie były tłumaczone na angielski, rosyjski, niemiecki, słowacki, słoweński, niderlandzki i francuski.