Trwa ładowanie...
teatr
23 kwietnia 2010, 13:50

Inscenizacja tekstu noblisty – najlepsza

Inscenizacja tekstu noblisty – najlepszaŹródło: Inne
d29coz4
d29coz4

Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem - za inscenizację „Barabasza” Para Lagerkvista w reż. Andrzeja Dziuka - zdobył Grand Prix 4. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Teatralną Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej.

Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. warszawski Teatr Polonia Krystyny Jandy, reżyser Grzegorz Wiśniewski z Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu oraz aktorka Małgorzata Hajewska z Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

Wyniki konkursu - organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy współudziale Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego i Związku Artystów Scen Polskich - ogłoszono w poniedziałek w siedzibie MKiDN w Warszawie.

Barabasz Para Lagerkvista - poety, prozaika i dramatopisarza zaliczanego do najwybitniejszych przedstawicieli szwedzkiej literatury XX w., uhonorowanego w 1951 r. Nagrodą Nobla - powstał w 1953 r. Lagerkvist oparł jego tekst na swej powieści pod tym samym tytułem, napisanej w 1950 r.

d29coz4

Przedstawił historię biblijnego Barabasza, uwolnionego z więzienia w chwili, gdy ukrzyżowano Chrystusa. Choć Barabasz bardzo tego pragnął, nie potrafił pojąć istoty chrześcijaństwa, czyli głoszonego przez Chrystusa i jego uczniów posłannictwa miłości.

Tekst Lagerkvista jest przypowieścią o losie człowieka żyjącego w czasach wiary zakwestionowanej, a spragnionego wiary i religii oraz tego, co one ofiarują - całościowego wyjaśnienia i nadania sensu światu - przypomnieli organizatorzy konkursu.

„Barabasza” wystawionego przez Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem jury konkursu uznało za najlepszą teatralną inscenizację dawnej literatury europejskiej - spośród tych, które miały w Polsce premiery między 1 stycznia a 31 grudnia 2008 r. Uhonorowany Grand Prix teatr z Zakopanego otrzymał 33 tys. złotych.

Spektakl wyreżyserował Andrzej Dziuk. W obsadzie znaleźli się m.in. Krzysztof Najbor, Andrzej Bienias (wyróżniony w konkursie za tę aktorską kreację) i Dorota Ficoń. Choreografię opracowała Anita Podkowa-Brańka, a muzykę skomponował Paweł Steczkowski (został za nią nagrodzony w konkursie).

d29coz4

Przedmiotem Ogólnopolskiego Konkursu na Teatralną Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej są inscenizacje utworów napisanych nie później niż 40 lat przed ogłoszeniem danej edycji konkursu.

W czwartej edycji konkursu - do której zakwalifikowano 27 spektakli wystawionych przez 18 teatrów w 12 miastach - oceniano inscenizacje utworów napisanych przed 1968 r. Jury, pod przewodnictwem teoretyk teatru prof. Anny Kuligowskiej-Korzeniewskiej, oglądało te spektakle w okresie od 1 października 2008 r. do 28 lutego 2009 r.

Wśród nagrodzonych, oprócz uhonorowanego Grand Prix „Barabasza”, znalazł się m.in. Teatr Polski we Wrocławiu - nagrodzony za najlepsze przedstawienie popularyzujące dawne dzieło literatury polskiej – „Sprawę Dantona” Stanisławy Przybyszewskiej w reżyserii Jana Klaty.

Wśród wyróżnionych - m.in. Teatr Polonia w Warszawie za przedstawienie „Grube ryby” Michała Bałuckiego w reżyserii Krystyny Jandy; Grzegorz Wiśniewski za reżyserię spektaklu „Maria Stuart” w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu oraz Małgorzata Hajewska za rolę Niobe Queck w przedstawieniu „Piekarnia” w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

d29coz4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29coz4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj