Trwa ładowanie...

Inicjatywa posłów Komisji Kultury ws. upamiętnienia Aleksandra Fredry

Uczczenie pamięci Aleksandra Fredry w związku z przypadającą w tym roku 220. rocznicą urodzin komediopisarza to nowa inicjatywa uchwałodawcza, którą w środę zajęli się posłowie sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Inicjatywa posłów Komisji Kultury ws. upamiętnienia Aleksandra FredryŹródło: Inne
d13at78
d13at78

Uczczenie pamięci Aleksandra Fredry w związku z przypadającą w tym roku 220. rocznicą urodzin komediopisarza to nowa inicjatywa uchwałodawcza, którą w środę zajęli się posłowie sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Wniosek o upamiętnienie Aleksandra Fredry skierowali do komisji przedstawiciele Związku Artystów Scen Polskich, Fundacji Rodu Szeptyckich, Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych oraz Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

Prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz zaznaczył podczas posiedzenia komisji, że jest dla niego zaszczytem móc wystąpić z inicjatywą uczczenia wybitnego polskiego komediopisarza. "Wielu z nas pragnąc wesprzeć swoje wywody korzysta z cytatów z twórczości autora Zemsty i Ślubów panieńskich , które weszły już na stałe do języka mówionego. Ważne jest przypominanie postaci tego twórcy, by pokolenia Polaków mogły obcować z jego dziełami i wiedzieć, skąd w języku polskim wzięły się wspomniane frazy. I myślę, że będę wyrazicielem opinii wielu, kiedy powiem, że Fredrze w tym roku należy się ten akcent uwagi całego polskiego społeczeństwa" - mówił prezes ZASP.

W jego ocenie Fredro to fundament naszej kultury narodowej i często nie zdajemy sobie sprawy jak często w języku potocznym używamy fraz pochodzących z jego komedii. "Żart, dowcip trzymający się Fredry to czasami zabawa, czasami nauka i szkoda byłoby, by w zalewie kultury zachodniej te nasze polskie frazy znikły z języka. Sam pamiętam je jeszcze z domu, używane przez matkę, co okraszało, ocieplało nasze życie rodzinne. Więc niech Fredro naprawdę żyje i przekazujmy go z pokolenia na pokolenie" - podkreślił Łukaszewicz.

d13at78

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie złożyć hołd wielkiemu Aleksandrowi Fredrze, którego śmiech szczery, uczciwy, samorodny, rodzinny ratował Polaków w dobie niewoli i do dzisiaj zachował - wedle słów Stanisława Koźmiana (wybitnego dyrektora teatru krakowskiego w latach 1871-1885) - +prawdę, życie, świeżość i jakiś niezrównany urok nieśmiertelności+" - napisano w projekcie uchwały.

Posłowie przychylili się do postulatu podejmując inicjatywę uchwałodawczą. "Nasza komisja chętnie podejmuje uchwały czczące pamięć wielkich Polaków, do których bez wątpienia należy Aleksander Fredro - wspaniały komediopisarz, dramaturg, ale też żołnierz napoleoński odznaczony Virtuti Militari, poseł galicyjskiego Sejmu Krajowego, członek Akademii Umiejętności" - powiedział wybrany na przedstawiciela wnioskodawców poseł Jerzy Fedorowicz (PO).

d13at78
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13at78