Trwa ładowanie...

Inicjacja i kobieca seksualność. Róża i Wieprz Anne Provoost

Inicjacja i kobieca seksualność. Róża i Wieprz Anne ProvoostŹródło: Inne
d2338ft
d2338ft

Nakładem wydawnictwa Sic! ukazała się powieść Róża i Wieprz, autorstwa tworzącej po niderlandzku pisarki belgijskiej Anne Provoost.

Róża i Wieprz to powieść o dojrzewaniu, napisana w duchu psychologii głębi. W barwnym świecie późnego średniowiecza, we wsi niedaleko Antwerpii rodzi się zdeformowana dziewczynka. Wkrótce umiera jej matka. W złożonej relacji z ojcem i dwiema siostrami, w towarzystwie sprośnych elfów i złośliwych aniołów, dziewczynka w końcu staje się piękna i wyrusza w pełną przygód podróż do samej siebie. Róża i Wieprz - wykorzystując motyw Pięknej i Bestii - jest w opinii swojej autorki metaforą kobiecej inicjacji seksualnej.

Powieść Róża i Wieprz, jak zresztą cały dorobek Anne Provoost, porównywana jest z twórczością Olgi Tokarczuk. Decyduje o tym podobieństwo zainteresowań obu pisarek, które swą uwagę koncentrują na antropologii symbolicznej i mechanizmach działania podświadomości. W powieści Provoost pojawiają się więc archetypiczne obrazy, jak na przykład wędrówka czy zwierciadło. Obie pisarki konstruują historie mityczne, mikrokosmosy poza czasem i przestrzenią wyraźnie oznaczoną, gdzie do głosu dochodzi wszystko to, co niezwykłe, piękne, ale i tajemne.

Róża i Wieprz otrzymała nagrody: w 1998 roku The Golden Kiss in the Netherlands oraz The Book Lion in Flanders; w 2000 roku The Luchs-award of „Die Zeit” oraz Fallt aus dem Rahmen; w 2001 roku The Award of Young Readers in Austria.

Anne Provoost urodziła się w 1964 roku w Belgii. Studiowała literaturę w Louvain. Jest autorką czterech powieści, tłumaczonych na angielski, niemiecki, duński, szwedzki, norweski, fiński, francuski, hiszpański, kataloński i portugalski. W roku 2003 została członkinią Królewskiej Akademii Języka i Literatury Niderlandzkiej. Choć adresuje swe książki do młodzieży, Róża i Wieprz - ze względu na swój inicjacyjny charakter - jest lekturą, którą w pełni doceni dopiero dorosły czytelnik. Jest to zarazem pierwsza powieść tej autorki, jaka ukazuje się po polsku.

d2338ft

Jej pierwsza powieścią była My Aunt is a Pilot Whale, którą napisała podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych. Książka została bardzo ciepło przyjęta i obsypana nagrodami. Po polski ukaże się jeszcze w tym roku. Podobnie jak jej druga książka - Falling - która również w 2005 roku trafi do polskich księgarń. Falling zdobyła pięć najważniejszych belgijskich nagród literackich i doczekała się adaptacji filmowej.

Anne Provoost jest również eseistką, pracuje nad zbiorem opowiadań i sztuką teatralną.

Patronem medialnym książki jest Wirtualna Polska.

d2338ft
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2338ft