Okładka tomu „Rocznika Krakowskiego” zaprojektowana przez Stanisława Wyspiańskiego , namalowany przez niego plakat „Wnętrze”, a także mało znany „Akt męski” z 1892 można podziwiać w krakowskiej Galerii Jednej Książki. Wystawa inauguruje obchody Roku Wyspiańskiego na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
– Chcemy, aby powstał przewodnik po miejscach Wyspiańskiego , który był by dostępy w każdym miejscu Krakowa – powiedział podczas otwarcia wystawy profesor ASP, Jacek Waltoś.
Stanisław Wyspiański studiował w krakowskiej ASP w latach 1884-1895, głównie pod kierunkiem Jana Matejki. Był m.in. członkiem-założycielem Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa; zaprojektował okładkę do czwartego z kolei tomu wydawanego przez Towarzystwo „Rocznika” poświęconego w 1900 r. sześćsetleciu UJ. Na wystawie można tez podziwiać nie tylko okładkę, ale i samą książkę.
Plakat „Wnętrze” Wyspiański zaprojektował z okazji odczytu Stanisława Przybyszewskiego pt. „Mistyka a Maeterlinck”, połączonego z premierą dramatu „Wnętrzne” w Teatrze Miejskim (dzisiejszym Teatrze im. J. Słowackiego). „Akt męski” z kolei powstał w 1892 podczas paryskich studiów artysty.
Wystawa jest jedną w wielu imprez, którą w 2007 roku zorganizuje ASP z okazji Roku Wyspiańskiego .
W grudniu 2006 r. Sejm podjął uchwałę o ustanowieniu 2007 r. – Rokiem Stanisława Wyspiańskiego .
Galeria Jednej Książki związana jest z Biblioteką Główną Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Punktem wyjścia każdej wystawy jest jedna piękna książka, wyeksponowana na czas kilku tygodni. Prezentacji książki towarzyszą oryginalne prace artystów zaangażowanych w proces jej powstawania.