Trwa ładowanie...
wyspiański
23-04-2010 13:37

Inauguracja Roku Wyspiańskiego na krakowskiej ASP

Inauguracja Roku Wyspiańskiego na krakowskiej ASPŹródło: Inne
dhkr9e3
dhkr9e3

Okładka tomu „Rocznika Krakowskiego” zaprojektowana przez Stanisława Wyspiańskiego , namalowany przez niego plakat „Wnętrze”, a także mało znany „Akt męski” z 1892 można podziwiać w krakowskiej Galerii Jednej Książki. Wystawa inauguruje obchody Roku Wyspiańskiego na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

– Chcemy, aby powstał przewodnik po miejscach Wyspiańskiego , który był by dostępy w każdym miejscu Krakowa – powiedział podczas otwarcia wystawy profesor ASP, Jacek Waltoś.

Stanisław Wyspiański studiował w krakowskiej ASP w latach 1884-1895, głównie pod kierunkiem Jana Matejki. Był m.in. członkiem-założycielem Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa; zaprojektował okładkę do czwartego z kolei tomu wydawanego przez Towarzystwo „Rocznika” poświęconego w 1900 r. sześćsetleciu UJ. Na wystawie można tez podziwiać nie tylko okładkę, ale i samą książkę.

Plakat „Wnętrze” Wyspiański zaprojektował z okazji odczytu Stanisława Przybyszewskiego pt. „Mistyka a Maeterlinck”, połączonego z premierą dramatu „Wnętrzne” w Teatrze Miejskim (dzisiejszym Teatrze im. J. Słowackiego). „Akt męski” z kolei powstał w 1892 podczas paryskich studiów artysty.

dhkr9e3

Wystawa jest jedną w wielu imprez, którą w 2007 roku zorganizuje ASP z okazji Roku Wyspiańskiego .

W grudniu 2006 r. Sejm podjął uchwałę o ustanowieniu 2007 r. – Rokiem Stanisława Wyspiańskiego .

Galeria Jednej Książki związana jest z Biblioteką Główną Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Punktem wyjścia każdej wystawy jest jedna piękna książka, wyeksponowana na czas kilku tygodni. Prezentacji książki towarzyszą oryginalne prace artystów zaangażowanych w proces jej powstawania.

dhkr9e3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhkr9e3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj