"Ilustrowany Kurier Codzienny" już dostępny w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej
"Ilustrowany Kurier Codzienny" z lat 1925-1938 jest już dostępny na platformie Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej prowadzonej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie
"Ilustrowany Kurier Codzienny" z lat 1925-1938 jest już dostępny na platformie Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej prowadzonej przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie.
Prace trwały przez 10 miesięcy. Ich efekt to udostępnienie on-line ponad 5 tys. numerów "Ilustrowanego Kuryera Codziennego" (pisownia oryginalna tytułu), czyli popularnego "IKC-a" wraz z dodatkami.
"W trakcie digitalizacji +Kuryera+ zastosowano nową metodę rozpoznawania tekstu drukowanego, dzięki czemu treść dziennika jest oddana niemal w stu procentach" - powiedział PAP dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Jerzy Woźniakiewicz.
"+IKC+ jest jedną z tych gazet, o które najczęściej pytają osoby zajmujące się zawodowo nauką oraz poszukiwacze ciekawostek z okresu II RP, dlatego cieszymy się, że możemy udostępnić naszym czytelnikom tą gazetę w wersji cyfrowej" - dodał Woźniakiewicz.
Na digitalizację "Ilustrowanego Kuriera Codziennego" pochodzącego ze zbiorów Archiwum Państwowego w Krakowie biblioteka otrzymała 180 tys. zł w ramach Wieloletniego Programu Rządowego Kultura+.
Dzięki kolejnym środkom z programu "Kultura+" oraz umowie z Biblioteką Jagiellońską już wkrótce na stronie Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej dostępne będą wydania "IKC" z lat 1910-1924 oraz z roku 1939.
"Ilustrowany Kurier Codzienny"był wydawany w Krakowie w latach 1910-1939. Był największym i najważniejszym dziennikiem okresu międzywojennego, obejmującym swym zasięgiem cały kraj. Z gazetą współpracowali czołowi polscy dziennikarze i publicyści oraz ludzie kultury i nauki.
Małopolska Biblioteka Cyfrowa (http://mbc.malopolska.pl) prowadzona przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie jest finansowana przez samorząd województwa. Jej zasób obejmuje obecnie 70 tys. publikacji. W Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej dostępne są m.in. przedwojenny "Czas krakowski", "Życie Literackie" (1951-1991) oraz archiwalne numery "Tygodnika Powszechnego", "Dziennika Polskiego" i "Przekroju".