Ok. 120 diecezjalnych finalistów 13. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej uczestniczyło w środę na Jasnej Górze w tegorocznym Spotkaniu Młodych z Biblią. Konkurs organizuje Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana.
Według informacji biura prasowego sanktuarium, w programie spotkania uczestników konkursu, w szczególny sposób podkreślana jest przypadająca 13 maja rocznica zamachu na Jana Pawła II.
O tragicznych wydarzeniach sprzed 28 lat opowiadał w środę młodym w Kaplicy Matki Bożej były generał Zakonu Paulinów o. Józef Płatek, na ręce którego papież Jan Paweł II złożył 19 czerwca 1983 r. przestrzelony pas swojej sutanny. Pas ten - jako szczególne wotum - znajduje się od tego czasu obok Cudownego Obrazu.
Podczas mszy odprawionej w Kaplicy po południu przez bp. Jana Wątrobę młodzi zobowiązali się Matce Bożej do odmawiania różańca m.in. w intencji obrony życia i z prośbą o wstawiennictwo, aby - zwłaszcza młode pokolenie Polaków - pozostało wierne Bogu, krzyżowi i Ewangelii.
Uczestnicy spotkania modlili się też na Jasnej Górze o szczególną troskę dla polskiej kultury, języka i podtrzymywania pamięci o doświadczeniach komunizmu, które przyniosły Polsce wolność. Jako symbol swej miłości do ojczyzny i patronującej jej Matki Bożej mieli ze sobą białe i czerwone róże. Bp Wątroba poświęcił też przyniesione przez nich różańce.
Wcześniej, przed południem, w programie Spotkania Młodych z Biblią znalazła się prelekcja „Czytać, poznać, pokochać”, którą wygłosił ks. Bogusław Zeman z Towarzystwa Świętego Pawła. Młodzi obejrzeli też w Bastionie św. Rocha wystawę „Jasna Góra wczoraj i dziś - pamiątki zrywów narodowych”.
Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej odbywa się pod patronatem prymasa Józefa Glempa, a jego celem jest zachęta młodych do pogłębienia znajomości Pisma Świętego. W czwartek w ośrodku rekolekcyjnym w Olsztynie koło Częstochowy finaliści diecezjalni przygotowywać się będą do czerwcowego finału, który odbędzie się w czerwcu w Niepokalanowie.
Konkurs co roku cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów i katechetów. Przebiega w trzech etapach: szkolnym, diecezjalnym i ogólnopolskim. W tym roku w pierwszym etapie zmagań udział wzięło ponad 23 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych z prawie 40 diecezji. Jak obliczyli organizatorzy, do konkursu włączyła się co 10 szkoła w Polsce.
Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana realizuje swoją misję m.in. poprzez działalność formacyjno-edukacyjną, także przez pracę z młodzieżą. Stowarzyszenie wypełnia swoją misję w sferze kultury i edukacji, rodziny, pracy oraz samorządności. Należy do niego ok. 7 tys. osób.