Trwa ładowanie...
koncert
10 lutego 2016, 11:13

II Międzynarodowy Festiwal Skrzypiec – Toruń 2016

II Międzynarodowy Festiwal Skrzypiec – Toruń 2016 to wydarzenie złożone z koncertów i recitali wybitnych skrzypków, a także konkursów, filmów i pokazów lutniczych. Najważniejszą jego częścią jest Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy, odbywający się co 3 lata w Toruniu. Honorowym Prezydentem Konkursu jest Maestro Prof. Krzysztof Penderecki.

II Międzynarodowy Festiwal Skrzypiec – Toruń 2016Źródło: Materiały organizatora
d1ef7ju
d1ef7ju

II Międzynarodowy Festiwal Skrzypiec – Toruń 2016 to wydarzenie złożone z koncertów i recitali wybitnych skrzypków, a także konkursów, filmów i pokazów lutniczych. Najważniejszą jego częścią jest Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy, odbywający się co 3 lata w Toruniu. Honorowym Prezydentem Konkursu jest Maestro Prof. Krzysztof Penderecki.

Inauguracja Festiwalu odbędzie się 14 lutego 2016r. w nowej sali koncertowej Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej - CKK Jordanki. Do udziału w koncercie zaproszono laureatkę I nagrody XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego – Soyoung Yoon(na zdjęciu), która wykona Koncert skrzypcowy J. Sibeliusa. Dodatkowo, w koncertach festiwalowych udział wezmą wybitni artyści, m.in.: Konstanty Andrzej Kulka, Jakub Jakowicz, Anna Maria Staśkiewicz. Podczas Festiwalu nie zabraknie również połączenia dowcipu z muzyką. Mistrzami w tej dziedzinie są muzycy z* Grupy MoCarta*, którzy będą mieli okazję pokazać się przed publicznością czwartego dnia Festiwalu.

19 lutego 2016r. do Torunia zjadą młodzi wirtuozi skrzypiec z całego świata. Z blisko stu zgłoszeń do konkursu zakwalifikowano 24 uczestników z następujących państw: Francji, Holandii, Japonii, Kanady, Korei Południowej, Niemiec, Polski, Rosji, Taiwanu, Turcji i Ukrainy. W pierwszym etapie zabrzmią dzieła skomponowane na skrzypce solo. Drugi etap, do którego wybranych zostanie 12 osób, to recitale wypełnione muzyką z akompaniamentem fortepianu i z obowiązkowym utworem polskiego kompozytora, napisanym w XX wieku. Każdy uczestnik finałowej szóstki zagra z towarzyszeniem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej jeden z pięciu najpopularniejszych w literaturze muzycznej koncertów skrzypcowych. Jury pod przewodnictwem prof. Konstantego Andrzeja Kulki wyłoni trzech laureatów i trzy wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy będą mieli także szanse na nagrody pozaregulaminowe ufundowane przez instytucje polskie i zagraniczne.

W trakcie Festiwalu odbędą się również: Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski oraz Konkurs na Recenzję Muzyczną. Jury Konkursu Kompozytorskiego, spośród nadesłanych partytur jednoczęściowego utworu na skrzypce i orkiestrę smyczkową, wybierze i nagrodzi trzy prace. Zwycięski utwór będzie wykonany podczas V Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w 2019 roku. Konkurs na recenzję ma na celu zachęcenie uczestników do pogłębiania wiedzy muzycznej i bardziej świadomego odbioru muzyki. Chętni będą mieli możliwość udziału w warsztatach pisania recenzji muzycznych, przygotowujących do wzięcia udziału w konkursie. Przeprowadzone będą także wykłady i pokazy lutnicze.

d1ef7ju

Dla fanów kina przygotowano projekcje filmów o tematyce muzycznej („Kwartet”, „Paganini: Uczeń diabła”, „Pożegnania”, „Nannerl, siostra Mozarta”). Dla młodszych odbiorców Teatr Impresaryjny Afisz przygotował spektakl „Janko Muzykant”.

Serdecznie zapraszamy do udziału w II Międzynarodowym Festiwalu Skrzypiec – Toruń 2016.

Mecenas Główny Festiwalu - Gmina Miasta Toruń

Mecenasi: EDF Toruń, Nova Trading S.A., Apator S.A., Cukiernia Sowa, Targi Toruńskie, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna

Współorganizacja: Województwo Kujawsko-Pomorskie, Powiat toruński

Patronat honorowy: MKiDN, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego - Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Torunia - Michał Zaleski

d1ef7ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ef7ju

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj