Spotkania, dyskusje, prezentacje, projekcje i koncerty - to wszystko znalazło się w programie II Festiwalu Puls Literatury, który rozpocznie się w środę w Łodzi.
Nazwa festiwalu nawiązuje do ukazującego się poza cenzurą w latach 1977-1981 czasopisma „Puls”, którego współzałożycielem, a także redaktorem naczelnym był poeta Jacek Bierezin (1947-1993), patron konkursu dla poetyckich debiutantów.
Jak poinformowali organizatorzy imprezy, jej pierwszy dzień odwoływać się będzie do historii i upłynie pod znakiem kontestacji i kontrkulturowych źródeł polskiej literatury, jak np. Nowa Fala czy „Puls”. Dyskutować mają o tym m.in. krytyk literacki Tadeusz Nyczek , dziennikarz, historyk filozofii Kamil Sipowicz i socjolog prof. Aldona Jawłowska . Uzupełnieniem panelu będzie przypomnienie pobytu w Łodzi nieżyjącego już słynnego poety-bitnika Allena Ginsberga . Aktorka Zofia Kotkowska przypomni piosenki śpiewane w opozycyjnych salonach w czasach PRL-u.
Głównym tematem tegorocznej edycji festiwalu będzie krytyka literacka. Mówić o niej mają wybitni literaturoznawcy: Jerzy Jarzębski i Wojciech Ligęza (Uniwersytet Jagielloński), Kazimierz Nowosielski (Uniwersytet Gdański) oraz Piotr Michałowski (Uniwersytet Szczeciński).
Odbędzie się także cykl spotkań „Krytyk i jego pisarz”, podczas którego krytycy zaprezentują autorów - poetów i prozaików - z którymi wiążą obecnie swoje nadzieje i na których chcą szczególnie zwrócić uwagę publiczności.
Podczas Festiwalu odbędzie się też rozstrzygnięcie XIV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina - imprezy dla młodych poetów. Na konkurs wpłynęło 108 debiutanckich tomów poezji z całej polski, z których dwanaście specjalna komisja nominowała do nagrody głównej.
Słownym imprezom festiwalu towarzyszyć będą wydarzenia muzyczne, koncerty zespołów: Yazzbot Mazut (Poznań), Lesers Bend (Olkusz) i 3 Boys Move (Warszawa). Podczas festiwalu odbędą się także warsztaty poświęcone sztuce przekładu i krytyce literackiej. Przygotowano również specjalną imprezę dla dzieci, w trakcie której zawodowi poeci przeczytają swoje utwory dla najmłodszych.
Będzie też przegląd filmów poetyckich Lecha Majewskiego - reżysera filmowego i teatralnego, ale także poety i malarza.Zaprezentowane zostaną filmy: „Szklane usta”, „Ogród rozkoszy ziemskich”, „Rycerz”, „Wojaczek” i „Angelus”.
Organizatorami festiwalu są: łódzki oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka, Poleski Ośrodek Sztuki i Muzeum Kinematografii. Patronat honorowy nad konkursem im. Jacka Bierezina objął prezydent Łodzi.