Trwa ładowanie...
d1dwxqd

Idź i nie klnij więcej!

d1dwxqd
d1dwxqd

W minioną niedzielę wiernym w kościołach w całym kraju odczytano list pasterski biskupów, w którym zajęli się oni mową Polaków. Dziennik _Polska The Times_ opublikował wczoraj rozmowę z metropolitą wrocławskim, arcybiskupem Gołębiewskim, poświęconą temu tematowi.

Arcybiskup stwierdził, że proces degradacji języka polskiego, który wyraża się przede wszystkim w ogromnej liczbie wulgaryzmów, jest zauważalny. „Wystarczy iść za jakąś grupą młodzieży ulicami jakiegokolwiek miasta czy miasteczka w Polsce i można doświadczyć, jak to wygląda i jaka jest skala” – uważa. Dodaje również, że wulgarny język wdziera się niestety na scenę. „Aktorzy, i to naprawdę porządni aktorzy, z wielkim dorobkiem, operują takimi wulgarnymi słowami, że ja się za głowę łapię, jak im to przychodzi. Jeśli znani i szanowani ludzie używają takiego języka, to nie dziwmy się, że inni biorą z nich - niestety, ale niedobry – przykład” – powiedział hierarcha.

W opinii arcybiskupa Gołębiewskiego politycy nie są lepsi, gdyż „często mówią niepoprawnie pod względem gramatycznym czy stylistycznym. (…) kultura języka zanika, i to na naszych oczach. Dawniej byliśmy zdecydowanie bardziej wyczuleni na dbałość o język, którym się posługujemy, na nieniszczenie go błędami czy – o zgrozo – wulgaryzmami”.

Jednak jest jeszcze szansa na ocalenie ojczystego języka. Arcybiskup wspomina o wielkich zasługach profesora Miodka , „który od wielu lat uczy Polaków poprawnej ojczyzny”, czy katowickim dyktandzie z roku na rok przyciągającym coraz większą liczbę uczestników. „(…) im głośniej będziemy mówić o dbałości o język, którym mówimy na co dzień, tym większa szansa, że ktoś to wołanie w końcu usłyszy i zastanowi się nie tylko nad tym, co, do kogo i po co, ale i jak mówi” – twierdzi arcybiskup Gołębiewski.

d1dwxqd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dwxqd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj