Idea za maską
Biała maska z zaróżowionymi policzkami, charakterystycznymi, zakręconymi wąsami i staroświecką bródką. Do tej pory kojarzona była z mało popularnym angielskim świętem, polegającym przede wszystkim na puszczaniu fajerwerków i paleniu kukieł. Dziś zobaczyć ją można w niemal każdej gazecie - na zdjęciach z protestów ruchu Occupy Wall Street i przy artykułach o internetowych anarchistach z grupy Anonymous. Wszyscy wiedzą, że to maska Guya Fawksa, ale kim właściwie był Fawkes, czego chciał i dlaczego jego twarz stała się symbolem oddolnego oporu? I co to ma wspólnego z komiksami?
Biała maska z zaróżowionymi policzkami, charakterystycznymi, zakręconymi wąsami i staroświecką bródką. Do tej pory kojarzona była z mało popularnym angielskim świętem, polegającym przede wszystkim na puszczaniu fajerwerków i paleniu kukieł. Dziś zobaczyć ją można w niemal każdej gazecie - na zdjęciach z protestów ruchu Occupy Wall Street i przy artykułach o internetowych anarchistach z grupy Anonymous. Wszyscy wiedzą, że to maska Guya Fawksa, ale kim właściwie był Fawkes, czego chciał i dlaczego jego twarz stała się symbolem oddolnego oporu? I co to ma wspólnego z 5 listopada?
W wyreżyserowanym przez rodzeństwo Wachowskich filmie "V jak Vendetta" główny bohater mówi: "Ponad 400 lat temu pewien obywatel zapragnął zapisać 5 listopada w naszej pamięci. Chciał przypomnieć światu, że uczciwość, sprawiedliwość i wolność to więcej niż słowa, to punkt widzenia".
Niestety, trudno się z V zgodzić.