Trwa ładowanie...
d12i8f6
fredro
23-04-2010 13:19

Hrabia Fredro w muzeum

d12i8f6
d12i8f6

Fredro - autor Zemsty to tytuł wystawy, jaką będzie można od środy zwiedzać w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.
Sądzę, że walory dydaktyczne wystawy staną się elementem uzupełniającym film Andrzeja Wajdy i przybliżą młodzieży - głównemu adresatowi kinowego obrazu - nie tylko samo arcydzieło Fredry, ale i postać jego autora - powiedział dyrektor Muzeum Literatury, Janusz Odrowąż-Pieniążek.
Najcenniejszym eksponatem na wystawie jest autograf brulionowej wersji Zemsty, wypożyczony z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Cenny jest także scenariusz komedii Magnetyzm serc, czyli Ślubów panieńskich, wypożyczony ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie.
Wśród archiwaliów wypożyczonych z Biblioteki Narodowej są m.in. dokumenty służby wojskowej Fredry. W 1809 roku kilkunastoletni Fredro zaciągnął się do armii księcia Józefa Poniatowskiego. Przez pięć lat służył w armii napoleońskiej, walcząc m.in. pod Dreznem, Lipskiem i Hanau, za co otrzymał order Virtuti Militari, Legię Honorową i - po latach - medal św. Heleny.
Na wystawie można zobaczyć także dziewięć akwarel Juliusza Kossaka, który na zamówienie syna pisarza namalował sceny batalistyczne z udziałem członków rodziny Fredrów, począwszy od XIV wieku. Akwarele, niegdyś wiszące w sali jadalnej dworu w Beńkowej Wiszni - rodzinnym majątku Fredrów, trafiły na wystawę dzięki uprzejmości Muzeum Narodowego w Warszawie.
Bezpośrednim nawiązaniem do filmu Andrzeja Wajdy są na wystawie projekty kostiumów Krystyny Zachwatowicz i autentyczny kostium Papkina, w którym wystąpił Roman Polański.
Wśród eksponatów są także: wypożyczona z Instytutu Zoologii kolekcja motyli - której Papkin nie mógł zapisać Klarze Raptusiewiczównie w testamencie, gdyż znajdowała się w zastawie - oraz wypożyczony z ogrodu zoologicznego wypchany krokodyl.

d12i8f6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12i8f6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj