Trwa ładowanie...
tybet
23-04-2010 13:40

Honorowy doktorat UJ dla Dalajlamy

Honorowy doktorat UJ dla DalajlamyŹródło: Inne
d2t694i
d2t694i

Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego nadał XIV Dalajlamie godność doktora honoris causa tej uczelni. Na razie nie wiadomo, kiedy odbędzie się uroczystość wręczenia doktoratu i czy Dalajlama odbierze go osobiście - poinformowała rzeczniczka prasowa UJ, Katarzyna Pilitowska.

Duchowy i polityczny przywódca narodu tybetańskiego został uhonorowany doktoratem UJ w szczególności za: wyjątkowo wysokie standardy etyczne w życiu społecznym i publicznym, w uznaniu jego wielkiego autorytetu moralnego, propagowanie wzorca pokojowego rozstrzygania wielu konfliktów, ogromne zasługi dla rozwoju dialogu międzykulturowego i religijnego, promowanie postawy szacunku i zrozumienia dla osób o odmiennym światopoglądzie i poglądach religijnych, walkę o wolność i podstawowe prawa Tybetańczyków metodami pokojowymi.

d2t694i

Na razie nie wiadomo, kiedy odbędzie się uroczystość wręczenia doktoratu. Władze UJ, licząc na osobisty udział Dalajlamy w ceremonii, dostosują się do jego planów.
– Musimy wysłać oficjalne zaproszenie do Dalajlam y i zaczekać na odpowiedź, bo - jeżeli oczywiście poweźmie on decyzję, że zechce osobiście odebrać doktorat - dopiero wtedy będzie wiadomo, kiedy to mogłoby być – powiedziała Pilitowska.

* XIV Dalajlama Tenzin Gjaco jest głową państwa i duchowym przywódcą Tybetańczyków.* Urodził się w 1935 r. w północno-wschodnim Tybecie. Dwa lata później, zgodnie z wielowiekową tradycją, rozpoznano w nim kolejne wcielenie XIII Dalajlamy. Został wyświęcony na mnicha, a w wieku w wieku pięciu lat intronizowany jako Dalajlama XIV . Od 1959 r. przebywa na emigracji w Indiach, gdzie kieruje emigracyjnym rządem swojego kraju, okupowanego przez Chińską Republikę Ludową. W 1989 r. Dalajlama XIV został laureatem pokojowej nagrody Nobla.

d2t694i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t694i