Trwa ładowanie...
ekranizacja
23-04-2010 13:53

Hollywoodzki film o polskim Żydzie według pomysłu Stanleya Kubricka

Hollywoodzki film o polskim Żydzie według pomysłu Stanleya KubrickaŹródło: Inne
d1qzzit
d1qzzit

W przyszłym roku ma ruszyć produkcja filmu The Aryan Papers na podstawie książki _ Wojenne kłamstwa_ Louisa Begleya .

Bohaterem powieści jest dziewięcioletni Maciek, którego beztroskie dzieciństwo zamienia się w piekło wraz z wybuchem II wojny światowej. Chłopiec jest polskim Żydem i wkrótce jego rodzina pada ofiarą hitlerowskiego terroru. Rozpoczyna się koszmar nieustannej ucieczki, ciągły strach i szukanie nowych kryjówek. Przez całą wojnę Maciek i jego ciotka Tania trzymają się razem, za pomocą różnych wybiegów próbując omijać śmiertelne niebezpieczeństwa, lecz ich wojenne kłamstwa w każdej chwili mogą wyjść na jaw.

Obrazki ze Lwowa, powstańczej Warszawy i mazowieckiej wsi widziane oczami kilkuletniego narratora stawiają _ Wojenne kłamstwa_ w rzędzie arcydzieł gatunku, takich jak Początek A. Szczypiorskiego czy Malowany ptak J. Kosińskiego.

Powieść nowojorskiego pisarza, oparta na motywach autobiograficznych, została wyróżniona wieloma nagrodami literackimi i przez długi czas utrzymywała się na amerykańskich listach bestsellerów.

d1qzzit

Pomysł na film o Holokauście zrodził się w głowie Stanleya Kubricka jeszcze na początku lat 90., ale z kontynuowania prac zrezygnował ostatecznie po premierze Listy Schindlera Stevena Spielberga.

Poważnym kandydatem do objęcia fotela reżysera obrazu jest laureat Oscara, Ang Lee (Przyczajony tygrys, ukryty smok, Tajemnice Brokeback Mountain). Niewykluczone, że ekipa filmowa zawita do Polski na czas kręcenia filmu.

d1qzzit
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qzzit