Trwa ładowanie...

Hity wydawnicze mijającego roku

Hity wydawnicze mijającego rokuŹródło: Inne
d4294m7

* Pamięć i tożsamość - ostatnia książka Jana Pawła II , opublikowana niedługo przed śmiercią papieża - była najlepiej sprzedającą się książką 2005 roku w polskich księgarniach.*

Do książek, które wzbudziły największy odzew krytyków, należały m.in. Warunek Rylskiego i Lubiewo Witkowskiego . * Pamięć i tożsamość trafiła do polskich księgarń 11 marca.Pierwszy nakład wyniósł 400 tys. egzemplarzy, z czego 350 tys. na pniu wykupiły księgarnie i indywidualni czytelnicy przez internet. *W połowie kwietnia liczba zamówień osiągnęła liczbę 1 mln.Na listach bestsellerów podsumowujących rok 2005 Pamięć i tożsamość znajduje się na szczycie - zarówno w księgarniach tradycyjnych (dane sieci Matras), jak i internetowych (dane Merlina).

W mijającym roku dobiegło końca wielkie przedsięwzięcie wydawnicze - publikacja Dzieł zebranych Stanisława Lema (Wydawnictwo Literackie). Ostatni tom - zbiór krótkich form prozatorskich zatytułowany Lata czterdzieste. Dyktanda - ukazał się 14 maja nakładem Wydawnictwa Literackiego. Całość Dzieł zebranych liczy 33 tomy.

d4294m7

Oczekiwanym zarówno przez publiczność, jak i przez krytyków wydarzeniem była majowa premiera nowej książki Doroty Masłowskiej . Paw królowej (Wyd. Lampa i Iskra Boża) zebrał bardzo przychylne recenzje, ale jeżeli chodzi o zainteresowanie czytelników, nie powtórzył sukcesu pierwszej powieści młodej autorki - Wojny polsko ruskiej pod flagą biało-czerwoną .

W roku gorących dyskusji wokół gejowskich Marszów Równości swoją pierwszą powieść wydał pisarz, który deklaruje się jako homoseksualista i opisuje to środowisko. Lubiewo Michała Witkowskiego , opublikowane w kwietniu przez wydawnictwo Ha!art, zebrało jednak dobre recenzje nie tylko za temat, ale i za walory literackie.

We wrześniu ukazał się nowy przekład Nowego Testamentu. Jego twórcy - księża z Towarzystwa św. Pawła - postawili na czytelność tłumaczonego tekstu dla współczesnego odbiorcy. Dyrektor wydawnictwa, ks. Tomasz Lubaś uważa, że nowy przekład będzie zrozumiały nawet dla osób o słownictwie zubożonym przez kontakt z masowymi środkami przekazu.

Za wydarzenie literackie 2005 roku wielu krytyków uznało październikowe ukazanie się Warunku Eustahego Rylskiego (Świat Książki). Powieść o rycerskim dowódcy szwoleżerów - hrabim Andrzeju Rangułcie, i prostym kurierze Wielkiej Armii napoleońskiej Semenie Hoszowskim, których zrównała wędrówka przez zamarznięte równiny Rosji spod Moskwy na Litwę, zebrała entuzjastyczne recenzje.

d4294m7

Książka opisywana jest przez krytyków jako powrót do klasycznej formy powieści, kuszącej czytelnika przede wszystkim dobrze opowiedzianą, ciekawą fabułą, a nie eksperymentami formalnymi. Bohaterowie rozgrywającego się podczas dramatycznego odwrotu wojsk napoleońskich spod Moskwy Warunku to jednak postaci, z którymi czytelnik XXI wieku może się doskonale identyfikować - niejednoznaczne, rozdarte wewnętrznie, miotane wichrami historii. W listopadzie autor Warunku otrzymał Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza za wydaną w ubiegłym roku - po prawie 20 latach milczenia – powieść Człowiek w cieniu .

30 listopada do księgarń trafił Dwukropek (wydawnictwo a5)- drugi zbiór wierszy Wisławy Szymborskiej po otrzymaniu przez tę poetkę literackiej nagrody Nobla w 1996 roku (w 2002 roku ukazał się tom Chwila ). Pierwszy nakład Dwukropka - 20 tys. egzemplarzy - zniknął z księgarń w ciągu trzech dni.

Jeżeli chodzi o polską literaturę popularną, to w 2005 roku najlepiej sprzedawały się książki Katarzyny Grocholi (Wydawnictwo Autorskie). Jej najnowsza powieść Osobowość ćmy trafiła na wysokie miejsca na listach bestsellerów. W grudniu wyprzedziła ją Żaba - najnowsza część cyklu Jeżycjada Małgorzaty Musierowicz (Akapit Press).

d4294m7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4294m7