Najważniejsze wyróżnienie iberoamerykańskie, Nagrodę Księcia Asturii w dziedzinie literatury przyznano włoskiemu pisarzowi Claudio Magrisowi.
Jego dzieła „uosabiają najlepsze tradycje humanistyczne. Przedstawiają kosmopolityczny obraz literatury europejskiej na początku XXI wieku” – uzasadnia jury. Twórczość Magrisa jest wyrazem „Europy bez granic, różnorodnej, solidarnej i otwartej na dialog kultur”.
Magris przyznaje, że późno w życiu odkrył fikcję, ponieważ jako eseista "wolał zajmować się faktami i rzeczywistością". "Prawda interesuje mnie bardziej niż świat, który mogę stworzyć" - mówi.
Sławę przyniosła mu książka Dunaj, opisująca życie i historię terenów wzdłuż jednej z najważniejszych rzek Europy, od wzgórz Bawarii, przez Bałkany, po Morze Czarne. Jest także autorem m.in. Innego morza i Mikrokosmosów.
Nagroda Księcia Asturii przyznawana jest od 23 lat za osiągnięcia w ośmiu dziedzinach: m.in. sztuce, literaturze i dyplomacji.
W ubiegłym roku nagrodę w dziedzinie komunikacji społecznej i nauk humanistycznych otrzymał Ryszard Kapuściński, wspólnie z Gustavo Gutierrezem Merino. W dziedzinie literatury wyróżniono marokańską pisarkę Fatimę Mernissi i Amerykankę Susan Sontag.
Oprócz nagrody pieniężnej w wyskokości 50 tys. euro wyróżnieni otrzymują kopię rzeźby hiszpańskiego artysty Joana Miró. Tegoroczni laureaci odbiorą nagrody w listopadzie w Oviedo. Wręczy je hiszpański następca tronu, książę Asturii Filip.
Na zdjęciu: Claudio Magris.