Trwa ładowanie...

Historia Tybetu oczami Dalajlamy od środy po polsku

Historia Tybetu oczami Dalajlamy od środy po polskuŹródło: Inne
d33hwrw
d33hwrw

Mity i historia Tybetu w subiektywnym odbiorze Dalajlamy znajdują się w _ Opowieści o Tybecie_, napisanej przez dziennikarza Thomasa Lairda . W środę książka trafi do polskich księgarń - poinformował PAP przedstawiciel wydawnictwa Rebis Bogusław Tobiszowski.

_ Opowieść o Tybecie_ to owoc długich rozmów Thomasa Lairda z Dalajlamą . Książka ta prezentuje osobiste spojrzenie przywódcy Tybetańczyków na historię jego narodu i kraju. Subiektywizm tej wizji sprawia, że wymyka się ona naukowej weryfikacji, za to wyłania się z niej barwny obraz Krainy Wiecznych Śniegów od czasów mitycznych po współczesność - podkreślił Tobiszowski.

W książce można przeczytać opowieść Dalajlamy o świecie wielkich buddyjskich mistrzów i bogatej tybetańskiej tradycji duchowej. Obecny Dalajlama (Tenzin Gyatso) wyjaśnia dziennikarzowi, jak powstała instytucja dalajlamy, opowiada o związkach Tybetu z Mongołami, imperium mandżurskim i wspólnej tybetańsko-chińskiej historii. Czytelnik też będzie mógł spojrzeć oczami tybetańskiego przywódcy na współczesne problemy tego kraju, poznając jednocześnie osobowość Dalajlamy .

d33hwrw

Obecny Dalajlama (Tenzin Gyatso) jest zarówno politycznym, jak i duchowym przywódcą Tybetańczyków. Od 1959 roku przebywa na wygnaniu w Indiach. Jego postawa i działania na rzecz pozbawionego przemocy rozwiązania problemów w tamtym regionie świata sprawiły, że w 1989 roku przyznano mu Pokojową Nagrodę Nobla.

Autor _ Opowieści o Tybecie, Thomas Laird przez trzydzieści lat mieszkał w Nepalu i pracował jako korespondent _Asiaweek. Pisał również dla Time'a i Newsweeka. Jest także cenionym fotografem.

d33hwrw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33hwrw