W Bibliotece Narodowej w Warszawie przedstawiono autograf Ody do młodości Adama Mickiewicza . Ma to związek z przypadającą 26 listopada 150 rocznicą śmierci poety.
– Autograf Ody do młodości na co dzień jest przechowywany w Dziale Specjalnym Biblioteki Narodowej w Pałacu Krasińskich. Ten jeden z najcenniejszych zabytków kultury narodowej jest udostępniany niezwykle rzadko – podkreślił dyrektor Działu Maciej Dąbrowski.
Publikację Ody do młodości w wileńskim wydaniu Poezji z lat 1822-1823 udaremniła ingerencja cenzury. Utwór krążył więc w rozmaitych odpisach i na ich podstawie został wydany bez wiedzy autora w antologii Polihymnii w 1827 roku. Był niezwykle popularny i krążył w różnych wydaniach. Doczekał się także specjalnego wydania w okresie Powstania Listopadowego.
* Adam Mickiewicz odtworzył utwór dopiero w Paryżu.* Zrobił to częściowo z pamięci, a częściowo z zachowanych zapisków. Odtworzona Oda... ukazała się w wydaniu poezji w 1838 roku. W ten sposób funkcjonowały dwie wersje Ody do młodości: w autografie - wersja tzw. kowieńsko-wileńska i paryska. Wersja, która znamy, jest wersją paryską.
Uważany za zaginiony autograf Ody... został z początkiem XX wieku odnaleziony w tajnym Archiwum Filomatów. Do Polski trafił po drugiej wojnie światowej.